Društvo

Nema opasnosti od radijacije

Nema opasnosti od radijacije
Nema opasnosti od radijacije
Agencije

Institut za zaštitu zdravlja Republike Srpske u četvrtak je povodom najnovijih dešavanja u Japanu, a kada je kretanje radioaktivnih čestica u pitanju, saopštio da nema opasnosti od širenja radijacije na teritoriju RS-a.

"Situacija se prati pomoću gama stanica, a to je sistem za ranu najavu vanrednog događaja, koji je automatski mjerni sistem, namijenjem kontinualnom mjerenju ambijentalnog gama zračenja", navodi ovaj institut.

Preciziraju da sistem omogućuje detekciju povećanja zračenja u okolini u slučaju nuklearne ili radijacione nesreće, koja bi se desila u našem okruženju i čije bi se posljedice osjetile u našoj neposrednoj blizini.

"Server sistema se nalazi u Centru za zaštitu od zračenja u Institutu za zaštitu zdravlja RS-a, te kontinualno pratimo ambijentalne doze, koje se u proteklom periodu (od havarije u Japanu) nisu povećale", dodaje Institut za zaštitu zdravlja RS-a koji svakodnevno izvještava o ambijentalnim dozama gama zračenja.

Najčitanije