NEVESINJE - Svetom arhijerejskom liturgijom u Nevesinju, počela je centralna proslava 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta.
Svetom arhijerejskom liturgijom koju služe vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije, umirovljeni episkop Atanasije, vladika zvorničko-tuzlanski Hrizostom, nikšićko-budimljanski Joanikije i bihaćko–petrovački Atanasije, u Nevesinju je počela centralna proslava 17. vijekova objavljivanja Milanskog edikta.
Manifestaciji, osim velikog broja građana, prisustvuje i predsjednik Srpske Milorad Dodik, kao i istaknuti predstavnici političkog, privrednog, kulturnog i sportskog života. Proslava ima i humanitarni karakter, a sredstva prikupljena na donatorskom ručku, u kasarni “Nevesinjska puška”, između ostalog, namijenjena su Fondaciji “Sveti Vukašin”, Udruženju djece sa posebnim potrebama “Moja nada” iz Nevesinja, kao i za izgradnju spomen crkve Vaznesenja Hristovog u Prebilovcima.
Ova godina protiče u znaku obilježavanja 1.700 godina od donošenja dokumenta kojim je car Konstantin dao slobodu ispovijedanja hrišćanske vjere. Ovaj značajan događaj proslaviće sve eparhije Srpske pravoslavne crkve, a centralna manifestacija biće održana početkom oktobra u Nišu, rodnom gradu cara Konstantina.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je u Nevesinju da je današnja centralna manifestacija u Srpskoj povodom obilježavanja 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta dokaz da hrišćani još postoje na ovim prostorima.
"Hrišćani su vijekovima na ovim prostorima prolazili kroz različita teška vremena i uvijek su izlazili jači", rekao je Dodik koji u Nevesinju prisustvuje obilježavanju ovog velikog jubileja.
Nakon Svete arhijerejske liturgije, Njegovo preosveštenstvo vladika zvorničko-tuzlanski Hrizostom istakao je da srpski narod može sebi pomoći samo ako istinski vjeruje u Boga i sve vrline koje je Gospod ostavio.
"Srpski narod je nepromišljenošću doveo u pitanje biološki opstanak", rekao je vladika Hrizostom.
Govoreći o istorijskom značaju Milanskog edikta, vladika Hrizostom je naveo da srpski narod baštini nasljeđe otadžbine cara Konstantina.
"Car Konstantin dokazao je da imamo pravo da se branimo, da se borimo neprestano i iznova za svoja prava na opredjeljenje, slobodu življenja i vjerovanja, te da nam niko ne može oduzeti ono što je naše vijekovima", naglasio je vladika Hrizostom.
Njegovo preosveštenstvo vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije istakao je da je danas dan obnove i da će se, u okviru svečanosti u Nevesinju, razgovarati o načinu osposobljavanja ovdašnje bolnice čiji je ktitor Mihailo Labalo, te o mogućnosti otvaranja nove fabrike koju bi pokrenuo Rodoljub Drašković.
Nakon služenja Svete arhijerejske liturgije, odigrana je predstava jednočinka "Nevesinjsko Konstantinie", kojom je na simboličan način predstavljen čin potpisivanja Milanskog edikta.