BIJELJINA - Situacija na području Bijeljine se i dalje normalizuje, vodostaj rijeke Save je u opadanju, ali veliki problem još predstavljaju takozvani "vodeni džepovi" u Bijeljini i Dvorovima, saopštio je gradski Štab za vanredne situacije.
U saopštenju se navodi da su juče, po pojedinačnim zahtjevima, veterinarska i ekipe preduzeća "Komunalac" prikupile 2,8 tona uginule stoke. Većina poslova u provođenju ove mjere je, uglavnom, završena, a zaključno sa jučerašnjim danom uklonjeno je ukupno 85 tona uginule stoke.
Čvrsti otpad uklanjan je iz Vršana, Novog, Ostojićeva, Velinog Sela, Batkovića, Balatuna, Amajlija i Dvorova i ukupno je uklonjeno oko 500 tona.
Teritorijalna vatrogasna jedinica Bijeljina bila je angažovana na poslovima ispumpavanja vode iz poplavljenih ulica i objekata u gradu, Triješnici i putu prema Dvorovima /ukupno 21 lokacija/.
Teritorijalna vatrogasna jedinica dostavljala je vodu za piće na granični prelaz Rača, u Krivu Baru, Trnjake, Karin Put, a isporučena je i voda za potrebe preduzeća "Elektro-Bijeljina" /za pranje trafo stanice/ u naselju Ostojićevo.
Vatrogasna ekipa iz Turske ispumpavala je vodu u ulicama Ćirila i Metodija i Petra Bojovića.
Ekipe vatrogasaca iz Slovenije crpile su vodu iz mašinskog parka "Komunalac" Bijeljina, u naselju Bakračić i na više pojedinačnih lokacija u Dvorovima.
Vatrogasci iz Italije crpili su vodu u Dvorovima, u naseljima Bakračić, Rudine i Simeunovići, na lokaciji kod salona namještaja "Atene", te na više pojedinačnih lokaciji u Dvorovima.
Ekipe "Vodovoda i kanalizacije" Bijeljina ispumpavale su vodu u Ulici Jurija Gagarina i montirale slavine na javnim česmama i hidrantima u Brocu i Velinom Selu.
Ekipe Doma zdravlja Bijeljina izvršile su dezinfekciju 380 domaćinstva u gradu, Brocu, Novim Dvorovima, Pučilama i Ostojićevu. Zaključno sa jučerašnjim danom dezinfikovano je ukupno 8.481 domaćinstava i pravnih subjekata.
Osim Doma zdravlja Bijeljina, u ovoj aktivnosti učestvovali su pripadnici ABHO čete Oružanih snaga BiH, koji su juče obavili dezinfekciju dvorišnih površina u osnovnim školama "Knez Ivo od Semberije" i "Dvorovi", kao i u predškolskoj ustanovi "Dragan i Zoran".
Izvršen je i sanitarno-tehnički i higijenski nadzor u kolektivnim smještajima u Brocu, Međašima i sportskoj sali Gimnazije "Filip Višnjić".
Epidemiloška situacija na poplavljenom području i dalje je nesigurna, ali sa tendencijom stabilizacije.
Tokom dana 10 timova je popisivalo građevinske objekte koji su bili poplavljeni na području mjesnih zajednica Pučile, Popovi, Amajlije, Gojsovac i Novi.
Izvršen je popis 320 objekata u koje je ušla voda. Do sada je ukupno popisano 3.120 stambenih objekata. Takođe, evidentirano je 19 privrednih subjekata, a dostavljeno je 840 zahtjeva poljoprivrednika za procjenu štete.
Juče je dostavljeno 17 tona stočne hrane u naselja Batković i Novi, kao i 825 bala sijena. Isporučena je hrana u kolektivne smještaje koji se nalaze u OŠ "Petar Kočić" u Brocu, područnoj Osnovnoj školi u Međašima i sportskoj sali Gimnazije. U kolektivnim centrima trenutno boravi 174 lica.
Vršeno je dostavljanje hrane na uspostavljene punktove, ekipama za dezinfekciju i najugroženijim licima.
Tokom dana izvršeno je osposobljavanje trafo-stanice u Ostojićevu, tako da je veći dio naselja uz rijeku Savu dobio električnu energiju.
Na području grada bezbjedonosna situacija je zadovoljavajuća.
Svi magistralni putevi su prohodni, izuzev u nekoliko mjesta u mjesnim zajednicama uz rijeku Savu, gdje su pojedini lokalni putevi još neprohodni zbog zadržavanja vode /u Velinom Selu, Jelazu, Brocu, Ostojićevu i Balatunu/.
Aktivnosti na sanaciji poplavama ugroženog područja se nastavljaju.