Nedavne izjave sarajevskog istoričara Smaila Čekića na skupu u Bošnjačkom institutu da su Srbi fašisoidan i genocidan narod najbolje govore o njemu i njegovoj politizaciji i prekrajanju istorije na ovim prostorima.
Neoglašavanje samog Instituta govori i o toj instituciji da se ista ''pretvara u militantni centar koji je usmjeren protiv cijelog srpskog naroda, njegovog identiteta i kulture'', kako je rekao akademik Rajko Kuzmanović.
Istoričar Čekić, školovan u Prištini, u krilu ideologije mržnje ''svega onog što je Srpsko'' i doškolovan i zadojen fundamentalističkim idejama ''zavadi, pa vladaj'' je očito prespavao mnoge lekcije istorije, ali ih, nažalost, nikad nije ni naučio.
Nazvati cijeli jedan narod fašisoidnim i genocidnim i pokušati da okalja stubove njegove institucionalne duhovnosti izjavom da se ''u srpskoj porodici, crkvi i intelektualnoj eliti stvara kultura mržnje'', ''naučnik'' Čekić je izvrtanjem istorije zaplovio u bespuće i okean Mržnje. Ali tamo će, vjerovatno, naići na ostrva Spasa (Ćele-kula, Cer, ostrvo Vido, Jasenovac, Donja Gradina, Jadovno, Šušnjar, Šumarice...), koja će ga prosvijetliti ako bude željan izaći na svjetlost dana iz olujnog brodoloma u koji je sam uplovio. Na tom putu trebalo bi da pročita "Gorski vijenac", da se drži "Na drini ćuprije" i ponaša po Vukovom ''čitaj kako je napisano''.
Svojim izlivom mržnje on je postao zarobljenik mraka i netolerancije i predvodnik krila najradikalnijih rušilaca evropskog puta BiH i njenog posrtanja na unutrašnjem i vanjskom planu. On želi da zemlju samovoljno održi u raljama mržnje i izolacije, u baruštini nedemokratskih i necivilizovanih društava. Nije li njegov istup poziv na potpunio raskol u BiH, jer se ne može živjeti s "genocidnim Srbima"?
Njegov motor je zaribao u močvari ratne mašinerije i nikako da izađe iz tog blata. Ne mogu da ga osvijeste ni hiljade još nepronađenih i dostojanstveno neupokojenih, niti desetine hiljada osakaćenih i stotine hiljada raseljenih i izgubljenih sunarodnika iz sva tri korpusa bh. naroda.
Njegova spoznaja istorije je falsifikovana, iskrivljena i retrogradna. Ona iskrivljuje i prekraja prošlost, miriše na krv i rane, ne dotiče turobnu sadašnjost, još manje nudi viziju budućnosti. A priznaćete, bez toga se ne može u predvorje Evrope!
Novo vrijeme traži nove izazove, a ''čekić'' za to traži i nakovanj, jer u protivnom bi bio u vazduhu. ''Naučnik'' čekić nije usamljen. Pronašao je ovih dana i nakovanj, među 157 bh. intelektualaca, univerzitetskih profesora, naučnika, književnika i umjetnika, uglavnom okupljenih oko Asocijacije "Krug 99", koji su ovih dana uputili apel većem broju institucija međunarodne zajednice u kojem zahtijevaju ubrzanu obnovu "cjelovite, multietničke i evropske države jednakopravnih građana i naroda, demokratske Bosne i Hercegovine".
Oni, koji već godinama "laju na Dejton" nudeći kao alternativu građansku državu, zatražili su donošenje novog ustava Bosne i Hercegovine. I rekli da su demokratske snage i civilno društvo u BiH potpuno marginalizovani. Iza zavjese ovog apela provejava SDP-ova platforme koja je i zakočila procese formiranja vlasti u FBiH i samoj BiH. O tome, naravno, nema ni riječi u apelu.
Potpisnici apela ćute, ne izjašnjavaju se o rasističkim tvrdnjama sarajevskog profesora istorije Smaila Čekića, ćute i mediji u BiH. Njih to pitanje ne dotiče, a navodno ''žele demokratsku, građansku državu''. I da je grade sa ''genocidnim Srbima''. Pa valjda, gospodo intelektualci, prvo morate raščistiti jesu li srpski temelji truli kako kaže ''naučnik'' Čekić, a tek onda možemo početi zidati novu kuću.
Ako je i od čekića, previše je. Red bi bio da se čuje i zvon nakovnja. Ili da mu se bar izmakne...