BANJALUKA, ISTOČNO SARAJEVO - Rektori oba univerziteta u RS smatraju da će upisna politika za narednu akademsku godinu donijeti pozitivne efekte, jer se očekuje da će rezultirati uštedama, ali i smanjiti nagomilavanje nepotrebnih kadrova.
Vlada RS odlučila je da naredne akademske godine ne budu upisivani brucoši na ukupno devet studijskih programa univerziteta u Banjaluci i Istočnom Sarajevu, što bi trebalo da rastereti troškove za obrazovanje.
Stanko Stanić, rektor Univerziteta u Banjaluci, kaže da je iz finansijskih razloga morao biti redukovan broj studentskih programa. Osim toga, objašnjava on, ove mjere biće rasterećenje za profesore i asistente, od kojih su neki imali časova više nego što to propisuje norma.
"Vjerujem da većina profesora i asistenata koji su radili na tim studijskim programima neće biti pod nikakvim udarom u smislu smanjenja norme", naglasio je Stanić.
Mitar Novaković, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu, takođe smatra da je riječ o kvalitetnoj upisnoj politici, uz konstataciju da ona neće donijeti nikakve probleme.
"Ja mislim da je trebalo ići i sa novim studijskim programima, ali je, vjerovatno, materijalna kriza prouzrokovala da budu donesene ovakve mjere", kazao je Novaković.
Borko Đurić, predsjednik Privredne komore RS, kaže da nema smisla školovati kadrove za koje nema posla.
"Treba tražiti način da budu popularizovana ona zanimanja koja su nam potrebna, a nema dovoljno interesovanja mladih ljudi da se time bave", kazao je Đurić.
Rasterećenje
Upisna politika za narednu akademsku godinu donijeće rasterećenje za profesore
Prema riječima Stevana Milića, predsjednika Sindikata obrazovanja RS, Sindikat će izaći sa stavom o novoj upisnoj politici nakon detaljne analize.
U resornom ministarstvu ističu da se brucoši neće upisivati samo na onim studijskim programima za koje nije bilo potražnje na tržištu rada.
"Na primjer, trenutno je na birou 174 ljudi koji su završili geografiju, a studira ih još 406. Pri tome, slobodnih mjesta nema u školama, a ukupno je zaposlenih njih 319, pri čemu je njihova starosna struktura veoma povoljna", kazala je Biljana Vojvodić, načelnica Odjeljenja za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture RS.
Osim što fakultetski profesori ne treba da strahuju da će imati manje posla, ni studenti nemaju razloga za zabrinutost, jer je Vlada RS na jučerašnjoj sjednici donijela odluku da iznos školarina za narednu akademsku godinu ostanane na prošlogodišnjem nivou.
Pikula: Oštećeni smo
Komentarišuću upisnu politiku Vlade RS za narednu akademsku godinu, Milenko Pikula, dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, pita se zašto se na studijski program za geografiju na Opštem smjeru Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci upisuje 25 brucoša, dok je u Palama upis zaustavljen.
"Osim toga, Filozofski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu nije oštećen samo time što mu je uskraćen upis brucoša na studijskim programima Razredna nastava, Geografija i Turistička geografija, nego i time što ni za licencirani program za politikologiju i međunarodne odnose takođe nije predviđen upis brucoša u akademskoj 2011/2012. godini", stoji u Pikulinom otvorenom pismu, koje je poslao medijima.