BEOGRAD- Sarajevskom novinaru i publicisti Bori Kontiću u petak je u beogradskom Medija centru uručena novinarska nagrada Jug Grizelj za 2010. godinu.
Kontić je nagradu dobio za dokumentarni film "Godine koje su pojeli lavovi", koji se bavi medijima u bivšoj Jugoslaviji.
"Ovo su trenuci u karijeri kada čovjek kaže sebi da je vrijedilo nešto raditi i istraživati", rekao je Kontić primajući nagradu.
Nagrada nosi ime uglednog novinara Juga Grizelja, a ovogodišnjem dobitniku uručila ju je Grizeljeva unuka, Anika Krstanović.
U žiriju koji je odlučio da Kontiću dodeli nagradu bili su Živorad Kovačević, Antonela Riha, Velimir Ćurgus-Kazimir, Filip Švarm i Milica Krstanović.
Obrazalažući odluku žirija da nagradu dodijeli Kontiću, Velimir Ćurgus-Kazimir rekao je da Kontićev film govori o zaboravu i nedostatku društvene svijesti ili osude onoga što se u novinarstvu dešavalo devedestih godina na prostorima zahvaćenim ratom.
"To je delo koje nam je nedostajalo", dodao je on.
Nagradu Jug Grizelj od 1991. godine dodjeljuju Grizeljevi porodica i prijatelji za najviša dostignuća u istraživačkom novinarstvu.
Dosadašnji dobitnici su, između ostalih, Predrag Koraksić Koraks, Svetlana Lukić, novinska agencija Beta, Omer Karabeg, Stojan Cerović, Dimitrije Boarov i u dva navrata Brankica Stanković.
Boro Kontić bavi se novinarstvom od 1978. godine. Jedan je od pokretača emisije "Top lista nadrealista" i autor je TV serijala "Bez anestezije".