TREBINJE - Više stotina Trebinjaca, ali i hodočasnika iz okolnih hercegovačkih opština, prisustvovali su svetoj arhijerejskoj liturgiji kod crkve Svetog Vasilija, u Mrkonjićima kod Trebinja, rodnom selu ovoga najpoštovanijeg hercegovačkog sveca, što predstavlja i prvo masovno okupljanje vjernika nakon pojave virusa korona.
Tome su prisustvovali i gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić, direktor Elektroprivrede RS Luka Petrović, narodni poslanici iz ovih krajeva i drugi. Liturgiju su predvodila dvojica hercegovačkih vladika, zahumsko hercegovački i primorski Dimitrije i umirovljeni vladika Atanasije, poručivši da prethodni period kod Hercegovaca nije pokolebao njihovu jaku vjeru.
"Iako se nismo okupljali u ovom prethodnom vremeni, nije nam bila oduzeta punoća duhovnog života, jer smo za sve ovo vrijeme bili sa Bogom i daj Bože da smo to vrijeme iskoristili da steknemo mir u srcima i učvrstimo svoju ljubav", kazao je vladika Dimitrije.
Istakavši naročito zadovoljstvo što je, nakon gradnje crkve, u Mrkonjićima počeo da niče pravi manastirski kompleks, ali i duhovni centar Hercgovine, vladika Dimitrije se naročito zahvalio na pomoći Vladi Srbije, kao i Vladi Republike Srpske i dobročinstvu vjernika, jer odavde, kako kaže, svi odlaze ispunjeni duhom Hrista boga i Svetoga Vasilija.
"Radovi na Duhovnom centru Mrkonjići se, i pored pandemije krona virusa, ipak odvijaju i mi se nadamo da će do idućeg Vasilijevog dana sve biti završeno", kazao je predsjednik Crkvenog odbora Mrkonjića Rade Bošković.
Tradiciju dolaska u Mrkonjiće na Vasilijev dan nisu prekinula ni brojna hercegovačka udruženja, među kojim je Planinarsko društvo „Koritnik“ iz Bileće, Moto klub TNT iz Trebinja, Moto klub "Komite" iz Ljubinja, ali i brojna omladina iz Trebinja, koja je, noseći zastave i ikone, pješice došla na bogosluženje u Mrkonjiće, prepješačivši preko 30 kilomatera.