Društvo

Obilježena godišnjica smrti Branka Mikulića

Fena

SARAJEVO - Hrvatsko kulturno društvo "Napredak" danas je na groblju Sv. Josip u Sarajevu polaganjem vijenca obilježilo godišnjicu smrti Branka Mikulića, bivšeg člana Predsjedništva SFRJ iz BiH.

"On je sigurno jedan od najvećih političara u 20. stoljeću u BiH, a i u bivšoj Jugoslaviji. Bio je miljenik Josipa Broza Tita, a svojim radom je doprinio da BiH postane Republika. Taj veliki čovjek je zaslužan i za održavanje Zimskih olimpijskih igara 1984. u Sarajevu", kazao je Franjo Topić, predsjednik HKD "Napredak".

Podsjetio je da je Mikulić uvijek podržavao rad HKD "Napredak", dodajući da je njegova kćerka Planika Mikulić radila u ovoj organizaciji do smrti.

"Šteta je što se godišnjica njegove smrti nije obilježila na nekom višem novu. Ne treba stvari gledati ideološki i stranački, već ljudski", naglasio je Topić.

Sveta misa zadušnica biće upriličena večeras u crkvi Sv. Josip na Marijin Dvoru.

Branko Mikulić je gotovo cijeli rat u Bosni i Hercegovini proveo u Sarajevu. Kada je saznao da boluje od raka, otišao je u Švicarsku, gdje mu je boravak uredio Huan Antonio Samaran. Kratko je boravio u bolnici u Lozani.

Mikulić se početkom aprila 1994. s frankfurtskog vojnog aerodroma vratio u Sarajevo. Nije želio dalje liječenje, pa je umro par dana poslije u Sarajevu.

Branko Mikulić je sahranjen na sarajevskom groblju Sv. Josipa u prisustvu oko 2.000 ljudi.

Najčitanije