Društvo

Obučeno 26 polaznika da vode grupe u planine

Obučeno 26 polaznika da vode grupe u planine
Foto: N.N. | Obučeno 26 polaznika da vode grupe u planine

TREBINJE - Svečanom dodjelom znački i diploma polaznicima u Eko-kampu "Ušće" kod Trebinja je završena sedmodnevna škola za planinarske vodiče.

U pitanju je obuka 29 polaznika škole iz cijele Srpske koje su obučavali instruktori planinarskih saveza Republike Srpske i Srbije, a obuku je uspješno položilo njih 26, među kojima i svih 17 učesnika škole iz Trebinja.

Opremom su posebno nagrađeni najbolji budući vodiči  Igor Škero i Kristina Jašić, oboje iz Trebinja.

Milorad Kličković, rukovodilac instruktorskog tima u Vodičkoj službi Planinarskog saveza RS, kazao je da su polaznici prošli obuku po programu Međunarodne unije planinarskih i alpinističkih organizacija za planiraske vodiče treće kategorije, sa kompetencijama da vode grupe u ljetnim uslovima i do 3.600 metara nadmorske visine.

Kroz program polaznici su stekli brojne praktične vještine potrebne budućem pozivu, od tehnika kretanja na terenima različitih karakteristika, korišćenja štapova, gelendera i uža za spuštanje, pa do organizacionih znanja, poput osmišljavanja, planiranja i pripreme planinarskih akcija.

"Veoma značajna tema obuke bila je i prva pomoć, gdje su polaznici imali priliku da se upoznaju sa najsavremenijim metodama pružanja medicinske pomoći, a važan dio programa je i orijentacija u prirodi, ne samo korišćenjem GPS tehnike, već i uz pomoć bazičnih sredstava - karte i kompasa, koja nam jedina ostaju ako tehnologija zakaže", pojasnio je Kličković.

Zamjenik gradonačelnika Trebinja Dražen Bošković podsjetio je da je obuka sprovođena u okviru projekta "Aktivni odmor - razvoj turističkih potencijala Trebinja", koji realizuje grad Trebinje uz jednako finansijsko učešće Fondacije "Helvetas - Moja budućnost" i podršku Planinarskog društva "Vučji zub".

Najčitanije