Društvo

Od 100 primljenih pripravnika nijedan Srbin

Od 100 primljenih pripravnika nijedan Srbin
Od 100 primljenih pripravnika nijedan Srbin
Srna

MOSTAR - Među stotinu pripravnika koji su prošle sedmice primljeni u ministarstva i institucije Hercegovačko-neretvanskog kantona /HNK/ nema nijednog Srbina, tvrdi magistar ekonomije Tanja Golo.

 Golo je danas sa grupom nezadovoljnih kandidata od Vlade HNK tražila objašnjenje o kriterijumima konkursa za koji sumnjaju da je namješten, te su najavili i mogućnost tužbe.

"Ja sam iz reda srpskog naroda i očito zato nisam dobila mogućnost za pripravnički rad u Vladi HNK. Ispunjavala sam kriterijume da budem primljena, ali od 100 primljenih,  nijedan nije Srbin. Mislila sam da služba na ovom nivou treba ispoštovati neki nacionalni balans, ali u ovom slučaju definitivno nije", naglašava Golo.

Ona dodaje da je kao diplomirani ekonomista na birou osam mjeseci, da je imala prosjek 4,3, kao i slabiji materijalni status jer dolazi iz povratničke porodice.

"Imam dvije sestre koje se školuju, mama ne radi, a tata ima minimalnu penziju. Mislim da se nije ništa gledalo kako je rečeno. Imam 60 bodova, a znam ljude koji imaju 68, a nemaju materijalni status ni sličan mome, a ni ocjene. Međutim tate su im direktori pošta i članovi HDZ-a", rekla je Tanja Golo iz povratničkog naselja Baćevići.

Na nedavno raspisanom konkursu od 800 prijavljenih kandidata za odrađivanje pripravničkog staža u Vladi primljeno je njih 100, zbog čega se u pojedinim medijima i među kandidatima moglo čuti da je konkurs namješten i da su primani stranački, imućniji, podobni i kandidati s rodbinskim vezama.

Niz nezadovoljnih kandidata danas je novinarima ukazalo na nepravilnosti prilikom prijema pripravnika, na nelogičnosti kod bodovanja.

Diplomirani pravnik i jedna od onih koja nije primljena Minela Penava najavila je tužbu protiv Vlade, navodeći da im nije data mogućnost da imaju uvid u bodovanje svih kandidata, već samo svoje.

I diplomirani pravnik  Selma Obradović objašnjava da je konkurs bodovan tako da je 20 odsto bodova nosio staž na Zavodu, odnosno trajanje nezaposlenosti, deset odsto invaliditet, koliko i prosjek ocjena i materijalno stanje na kome se "izgleda gledalo čija je porodica bogatija i uglednija, kojoj stranci pripada, a ne čija je siromašnija, gladnija, napaćenija".

"Čak 50 bodova nosio je intervju koji je trajao dva, tri minuta, a sve kandidate pitali su ista, najjednostavnija pitanja tipa šta je ustav, koliko federacija ima kantona, koji su službeni jezici u BiH", dodala je Obradovićeva.

Portparol Vlade HNK Pero Pavlović rekao je da je prirodno da se neko žali u procesu u kojem se takmiči 800 ljudi, a prima ih se 100.

On je dodao i da je konkurs provodila Vlada u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje, te da nisu imali potrebe ići preko Agencije za državnu službu.

Pavlović je naveo da su pripravnici već počeli raditi i da nema govora o poništavanju konkursa.

On nije želio komentarisati pitanja novinara u vezi sa stranačkom pripadnosti primljenih.

Najčitanije