BANJALUKA, SARAJEVO - Sve je više novootkrivenih slučajeva oboljelih od dijabetesa tip 1, a najmlađi slučaj kod nas je beba od devet mjeseci, rekla je za "Nezavisne novine" Jelena Škrbić Radić, predsjednica Udruženja "Diabet No1" iz Banjaluke, povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, 14. novembra.
Istakla je da u Srpskoj ne postoji registar oboljelih, ali da je evidentno da ih je sve više.
"Prema našim podacima, u Republici Srpskoj ima skoro 500 oboljele djece mlađih do 18 godina, a ukupno oboljelih od dijabetesa tip 1 je skoro 3.000. Mi smo udruženje koje se bavi pravima oboljelih od dijabetesa tip 1, te fokus stavljamo na tu populaciju, prije svega na djecu i omladinu, i tokom cijele godine imamo niz aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o dijabetesu i olakšavanja života osobi oboljeloj od ove bolesti te njenoj porodici", navodi Škrbić Radićeva.
Kako kaže, ima veoma male djece oboljele od dijabetesa tip 1.
"Dijabetes tip 1 možete dobiti u bilo kojoj dobi, ali najčešće obolijevaju djeca i omladina. Za razliku od dijabetesa tip 2, pankreas nikako ne radi i ne proizvodi inzulin, te odmah postajete ovisni o inzulinu i život se mijenja iz korijena. To je život računanja, kontinuiranog monitoringa i stalno morate biti u zadatim vrijednosti, a baš je teško ostati u njima", pojašnjava ona.
Iz Instituta za javno zdravstvo RS navode da je u Srpskoj, na osnovu dostavljenih prijava zdravstvenih ustanova, ukupan broj prijavljenih oboljelih od dijabetes melitusa do kraja prošle godine iznosio 72.733.
Najveći broj prijavljenih je u regiji Doboj 32.535, slijede Banjaluka sa 19.242, Zvornik sa 11.564, Istočno Sarajevo 4.205, Trebinje 3.406 i Foča 1.781.
Nina Rodić Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju u Institutu, kaže da je u Srpskoj 2002. godine uveden registar za dijabetes melitus, ali da ne postoji elektronska prijava i baza oboljelih, te prijave nije moguće ažurirati, a riječ je o procijenjenim podacima.
Rodić Vukmirova je navela da je analizom podataka o tipu dijabetesa od ukupnog broja prijavljenih njih 17.159 ili 24 odsto tip 1, a 55.574 ili 76 odsto tip 2.
"Analizom podataka oboljelih prema polnoj strukturi, od ukupnog broja prijavljenih, 39.790 ili 55 odsto su osobe ženskog pola, a 32.943 ili 45 odsto su osobe muškog pola", rekla je Rodić Vukmirova.
Ona je navela da je lani u Republici Srpskoj prijavljeno ukupno 700 novih slučajeva oboljelih od dijabetesa melitusa (novootkriveni), i to 48 tipa 1, a 652 tipa 2, kao i da su od ukupnog broja prijavljenih novooboljelih 357 muškarci, a 334 žene.
Najviše novootkrivenih oboljelih od dijabetesa registrovano je u Banjaluci, i to 326, Doboju 134, Istočnom Sarajevu 107, Zvorniku 77, Foči 18, Trebinju 38.
Dodala je da je prevencija dijabetesa moguća kod dijabetesa tipa dva, dok je tip jedan uslovljen genetskim faktorima na koje se ne može uticati.
Škrbić Radićeva navodi da u zadnja tri mjeseca svake druge subote imaju psihološku radionicu pod nazivom "Kako se osjećam" za roditelje i djecu i omladinu koja žive sa dijabetesom tipa 1. Ističe da nisu zaboravili ni na ostale oboljele od dijabetesa, te su za sve sugrađane u apoteci "B Pharm" u Milana Tepića 23 obezbijedili svake subote od 10 do 14 časova besplatno mjerenja šećera, mogućnost zamjene glukometara te uzimanje novih, ako je neko od novootkrivenih slučajeva.
"Važno je da u obrazovnim ustanovama približimo kakav je to život sa dijabetesom tip 1 i da podstaknemo empatiju nastavnog osoblja prema toj djeci. Mi ovaj mjesec nazivamo 'plavi novembar', jer je plava boja oboljelih od dijabetesa, te se trudimo da u ovom mjesecu imamo najviše događaja. Na mini-sajmu 'Dijabetes tehnologija', koji se održava 14. novembra u Domu omladine, pored izlagača i dostupnih senzora, inzulinskih pumpi i glukometara zadnje generacije, biće održan i panel 'Dijabetes i mi', a učesnici će biti predstavnici FZO RS te DZ Banjaluka, porodični ljekar, predstavnik strukovnih endokrinologa RS, psiholog, pacijent koji živi sa dijabetesom… Tu će biti i najmlađi, koji sa sobom dovode prijatelje, sestru, brata, a za njih smo pripremili dva kutka", dodala je ona.
Navela je da će u petak zgrada Gradske uprave Banjaluka biti obojena u plavo, dok će zajedno sa partnerima iz "Banjalučke trkačke lige" u nedjelju održati i trku "Trčimo za život sa manje boli", te dodaje da će veliki broj učesnika biti oboljeli od dijabetesa tip 1.
Besplatno mjerenje nivoa šećera u krvi
Odjeljenje za endokrinologiju UKC Republike Srpske i Udruženje endokrinologa i dijabetologa RS u saradnji sa studentima Medicinskog fakulteta u Banjaluci će u okviru obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv šećerne bolesti građanima besplatno mjeriti nivo šećera u krvi i krvni pritisak u Centralnom holu UKC Republike Srpske.
Navode da će medicinski radnici ove aktivnosti realizovati danas u periodu od 10 do 12 časova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.