NOVI GRAD - Planirano odlagalište radioaktivnog otpada u kasarni Čerkezovac i na lokaciji Trgovska Gora u opštini Dvor u Hrvatskoj, na samoj granici Republike Srpske i BiH, nije političko, već pitanje opstanka naroda na tom prostoru, rekla je danas načelnik opštine Novi Grad Snježana Rajilić.
Rajilićeva je na konferenciji za novinare rekla da se na javnim raspravama o strateškoj studiji provođenja nacionalnog programa zbrinjavanja radioaktivnog otpada koje su održane u Zagrebu i Dvoru iznose činjenice koje nemaju naučnu osnovu.
Prema njenim riječima, osim toga, na prezentacijama se u sklopu studije koju je uradio EKONER - Institut za energetiku i zaštitu okoline iz Zagreba pominje netačna informacija u vezi sa stavom načelnika opštine Novi Grad.
"Istina je da su me u decembru posjetili predstavici ovog instituta i da sam ih tom prilikom uputila na nadležne institucije BiH, kao i na Ministarstvo za prostorno uređenje i građevinastvo i ekologiju Srpske kao nosioca ESPOO konvencije, a nikako ne stoji informacija koja je navedena - da sam pominjala dislociranje odlagališta od Novog Grada. Ponavljam da je moj stav, kao i stav građana opštine Novi Grad bio jasan i nedvosmisleno protivan", rekla je Rajilićeva.
Ona je naglasila da će krajem ovog mjeseca biti godina dana od kada traje borba ove i opština u okruženju, kako u Srpskoj i Federaciji BiH, tako i u Hrvatskoj, da se ospori planirana lokacija.
"Odmah po saznanju obavijestili smo javnost, a zatim i načelnike u okruženju, te smo potpisali zajedničku izjavu o protivljenju. Skupština opštine Novi Grad je prije toga usvojila deklaraciju kao izraz političke volje protivljenja", navela je Rajilićeva.
Prema njenim riječima, u aktivnosti je uključena regulatorna Agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost BiH, a i parlamenti Srpske i Federacije BiH su takođe usvojili deklaraciju o protivljenju izgradnji odlagališta.
Savjetnik za bezbjednost i kulturno nasljeđe u kabinetu gradonačelnika Petrinje Vladimir Demetrović rekao je da su proteklih godina uloženi ogromni napori i sredstva za stručne programe revitalizacije područja između Kupe i Une.
"Sav trud i ulaganja, kao i prirodne i kulturne vrijednosti dovode se u pitanje zbog ishitrene odluke donesene na osnovu mišljenja firme koja je radila studiju, a nema adekvatne stručnjake", rekao je Demetrović.
On je na konferenciji pokazao i dopis koji su Dražavnom zavodu za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost Hrvatske uputili zajedno udruženja "Zrinjska gora" i "Put kestena" u kojem su pobrojani nedostaci studije.
"Pristaću onog trenutka kad me uvjere da je Trgovska gora najbolja lokacija - a nije", rekao je Demetrović.
On je ocijenio da je produženje roka za javnu raspravu o programu zbrinjavanja radioaktivnog otpada potvrda da su ovi strateški dokumenti izrađeni bez uvažavanja struke.
Stanovnici opštine Dvor u Hrvatskoj, kao i Novog Grada u Republici Srpskoj protive se izgradnji odlagališta radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora u Hrvatskoj, na samoj granici sa Srpskom i BiH. Građani ne vjeruju u obećanje da odlagalište neće negativno uticati na životnu sredinu.