SREBRENICA - Odbornici Skupštine opštine Srebrenice danas su na komemorativnoj sjednici, povodom obilježavanja 21 godine od stradanja Srba i 18 godina od stradanja Bošnjaka, minutom ćutanja odali počast svim nevino stradalim stanovnicima ove opštine u proteklom ratu.
Potpredsjednik Skupštine opštine Hamdija Fejzić rekao je da se ne smije zaboraviti ono šta se dešavalo na ovim prostorima u posljednjem ratu, već da treba da bude opomena da se nikada nigdje ne bi ponovilo.
"Naš izbor mora biti mudrost i hrabrost, da jedni drugima pomažemo, da pogledamo istini u oči, da se suočimo s teškom i krvavom prošlošću, kako bi iz tamnih oblaka ugledali svjetlost i sretniju budućnost", rekao je Fejzić.
On je istakao da Srebrenici ne trebaju sukobi nego ubrzan socio-ekonomski razvoj i pozvao stanovnike svih nacionalnosti da pobijede mržnju i okrenu se izgradnji bolje budućnosti ove sredine.
"Sve nevine žrtve su žrtve, bez obzira na kojoj su strani bile, treba poštovati, odati počast i graditi bolju budućnost na kompromisu", kaže Fejzić.
Zamjenik načelnika Biljana Rakić kaže da je održavanje današnje sjednice odraz tolerancije.
"Smatram da treba da budemo svjesni dešavanja u periodu 1992-95. godina, da prihvatimo činjenice i priznamo da je zločin počinjen i na jednoj i na drugoj strani. Prihvatanjem istine stvorićemo uslove za dijalog i toleranciju koji će nam otvoriti put u bolju budućnost", poručila je Rakićeva.
Načelnik srebreničke opštine Ćamil Duraković rekao je da je održavanje ove sjednice odraz tolerancije i progresa u Srebrenici.
"Odavanje pošte svim nevinim žrtvama iz ove opštine već je postala tradicija i to je veliki korak ka pomirenju", ocijenio je Duraković i ukazao na značaj da današnjoj sjednici prisustvuju akteri političkog i privrednog života opštine Srebrenica.
Fejzić, Rakićeva i Duraković pozvali su sve da daju doprinos i na dostojanstven i miran način obilježe datume bošnjačkog i srpskog stradanja 11. i 12. jula.
Osim odbornika, današnjoj sjednici prisustvovali su i predstavnici brojnih nevladinih i nekih međunarodnih organizacija koji nisu posebno predstavljeni.
Odbornici u Skupštini opštine Srebrenica donijeli su zaljučak prije šest godina da su u ovoj opštini stradali pripadnici bošnjačkog i srpskog, ali i ostalih naroda, i od tada se svake godine 10. jula održava komemorativna sjednica lokalnog parlamenta i odaje pošta svim nastradalim Srebreničanima.