NOVI GRAD - Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske iz Novog Grada Vanja Bajić /SNSD/ rekao je Srni da je danas upoznao skupštinski Odbor za evropske integracije o problemu izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor u Hrvatskoj.
Bajić je naveo da su svi članovi na današnjoj sjednici Odbora podržali njegovu inicijativu da o ovom problemu budu upoznate nadležne institucije u BiH i Evropi.
"Sutra će biti sačinjen i proslijeđen tekst sa zaključcima sa današnje sjednice", rekao je Bajić.
On kaže da namjerava da o ovoj temi govori i na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske čim mu bude pružena prilika.
Hrvatski sabor je 17. oktobra prošle godine donio Strategiju zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, a opština Dvor je 30. marta ove godine od Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu bezbjednost dobila dopis da učestvuje u procesu izbora lokacije za Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.
Predviđena lokacija Trgovska gora udaljena je od Novog Grada vazdušnom linijom 2,5 kilometra.
U Novom Gradu od petka građani potpisuju peticiju protiv izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na ovoj i bilo kojoj drugoj lokaciji udaljenoj od Novog Grada manje od 20 kilometara vazdušnom linijom.
Sutra će u Novom Gradu, zbog ovog problema, biti održana posebna sjednica lokalnog parlamenta, a nakon toga i sastanak načelnika opština Novi Grad i Kostajnica u Republici Srpskoj, Cazin i Bosanska Krupa u Federaciji BiH i Hrvatska Kostajnica i Dvor u Hrvatskoj.
Kako Srna saznaje, posebna sjednica Opštinskog vijeća Dvor na kojoj će predstavnici Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu bezbjednost dati potrebna pojašnjenja i odgovarati na pitanja odbornika biće održana u srijedu, 22. aprila.
Načelnik ove opštine Nikola Arbutina ranije je rekao da će braniti stav građana opštine Dvor.