BANJALUKA - Nezaposlenost je najveći problem zbog kojeg su Kneževo/Skender Vakuf, Mrkonjić Grad, Čelinac, Zvornik i Vlasenica postale opštine u RS koje zauzimaju prvih pet mjesta po negativnim unutrašnjim migracijama.
Sudeći prema podacima, za mnoge stanovnike pomenutih opština Banjaluka je bolji grad za život jer većina dolazi upravo u najveći grad RS.
Najnegativniji trend u migracionim kretanjima u RS u 2010. godini, prema podacima Zavoda za statistiku RS, zabilježen je u Kneževu/Skender Vakufu odakle je otišlo 155 stanovnika, a najveći broj njih preselio se u Banjaluku.
Svetozar Đurić, savjetnik načelnika opštine Kneževo, tvrdi da će u budućnosti sva aktivnost opštinske administracije biti otvaranje novih radnih mjesta da bi se stanovništvo zadržalo na svojim ognjištima.
"Naš najveći problem je nezaposlenost pa su prioriteti što brže i što bolje zaposliti što veći broj stanovništva. Cilj nam je da zaustavimo negativan trend koji nas prati već nekoliko godina. Da bismo podstakli ljude da ostaju u Kneževu, nudimo razne olakšice. Neke od njih su dodjela besplatnih placeva, prostora za investitore i sve one koji mogu da donesu kapital i otvore novo radno mjesto", ističe Đurić i dodaje da je nezaposleno oko 1.500 njegovih sugrađana, te da su poljoprivreda, šumarstvo i turizam navjeći potencijali te opštine.
Da bismo podstakli ljude da ostaju u Kneževu, nudimo razne olakšice. Neke od njih su dodjela besplatnih placeva i prostora za investitore, kaže Đurić
Broj stanovnika u opštini Čelinac, koji je procijenjen na 18.000, u protekloj deceniji stalno opada, a 2010. godine zabilježen je rekordan pad u posljednjih pet godina. Te godine iselila su se 183 stanovnika, od kojih 175 u druge opštine RS, najviše u susjednu Banjaluku.
Čelinac je lani napustilo 90 stanovnika. U Opštinskoj upravi tvrde da se najveći broj odlazaka iz Čelinca bilježi zbog udaje, te da ne treba zanemariti činjenicu da se u ovu lokalnu zajednicu i doseljava stanovništvo.
Mrkonjić Grad je tokom 2010. godine napustilo 98 stanovnika, Zvornik 121, a Vlasenicu 119 stanovnika.
Komentarišući ove podatke, Mladen Popović, načelnik opštine Vlasenica, ističe da treba imati u vidu da je u toj opštini živjelo oko 30 odsto izbjeglica.
"Osim ekonomske situacije, a mi smo jedna od nerazvijenih opština, na migracije utiče i odlazak izbjeglih i raseljenih u svoje prijeratne domove. Iz godine u godinu broj ljudi koji napuštaju Vlasenicu je sve manji", istakao je Popović i dodao da će odlazaka biti manje kad ova lokalna zajednica ekonomski ojača.
"Izgradnja proizvodnih pogona, razvoj infrastrukture i seoskih područja su najbitnije stavke", dodao je on.
U Mrkonjić Gradu ističu da su jedna od opština iz kojih dobar dio stanovništva odlazi uglavnom u inostranstvo i da to dosta utiče na migracije.
"Sa druge strane, stvorili smo mnogo bolje uslove za život u selu i u gradu, podstičemo zapošljavanje onoliko koliko možemo. Za razliku od drugih lokalnih zajednica nudimo i podsticaje za razvoj privrede i poljoprivrede. Sve su to mjere koje bi trebalo da zadrže stanovništvo na svojim ognjištima", ističe Divna Aničić, načelnica Mrkonjić Grada.
Ona se nada da će otvaranje još jedne fabrike i poslovne zone, što je planirano uskoro, obezbijediti nova radna mjesta i ublažiti migracije.
Za mnoge stanovnike pomenutih opština Banjaluka je bolji grad za život
Stevo Pašalić, profesor demografije na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, kaže da unutrašnje migracije nisu "opasne" i da je riječ o "poslijeratnom slijeganju tla".
"Treba imati u vidu da su takva kretanja svakodnevna. Ljudi se sele zbog posla, spajanja porodica, neki vraćaju svoju imovinu i odlaze iz mjesta u kojima su privremeno živjeli. Podaci o unutrašnjim migracijama se mijenjaju iz godine u godinu, pa tako neke opštine jednom bilježe pozitivan, a drugi put negativan trend", objašnjava Pašalić.
Istovremeno, Banjaluka, Bijeljina, Laktaši, Istočna Ilidža, Pale, Petrovac i Doboj opštine su u koje se tokom 2010. godine doselio najveći broj stanovnika.
Pitamo stanovnike Mrkonjić Grada: Zašto stanovnici napuštaju vaš grad?
"Posao razlog za selidbu"
Cvijo Milić, penzioner
Idu ljudi tamo gdje ima posla. Ima ih koliko hoćete koji su u Banjaluci i postali su stanovnici tog grada, nakon što su tamo pronašli zaposlenje. Mnogo je i mladih ljudi, koji odu da studiraju i ostanu, steknu porodicu, a u Mrkonjić Grad dođu samo povremeno.
Dragana Đukić, nezaposlena
Razlozi su višestruki, ali, konkretno, u našem gradu ne vidim blistavu budućnost, tako da je, uvjerena sam, migracija samo posljedica potrage za boljim životom. Banjaluka je grad u koji naši stanovnici najviše sele, i, iskreno, žalim što se to dešava.
Vojislav Milanović, nezaposlen
Posao je, siguran sam, jedan od osnovnih razloga. Zbog toga sve više Mrkonjićana odlazi i u inostranstvo, a najviše ih je u Sloveniji. Ima ih, međutim, i koliko hoćete u Banjaluci. Pošto ovdje nemaju zaposlenje, odlaze da rade u veći grad.
Opštine koje je tokom 2010. napustilo najviše stanovnika
Čelinac 183
Kneževo 155
Zvornik 121
Vlasenica 119
Mrkonjić Grad 98
Opštine u koje se tokom 2010. doselilo najviše stanovnika
Banjaluka 1.161
Bijeljina 772
Laktaši 263
Istočna Ilidža 106
Pale 85
Petrovac 76
Doboj 57