Društvo

Opuštaju se uz dajak i gusle

Opuštaju se uz dajak i gusle
Opuštaju se uz dajak i gusle
Tanja Šikanjić

Sportske aktivnosti, jedrenje, druženja, šetnje, gledanje filmova, vožnja motorom, čitanje knjiga, igranje šaha hobiji su uz koje bh. političari vole provoditi svoje slobodno vrijeme.

Većina političara i državnih funkcionera, iako priznaju da su prilično zanemarili svoje hobije od kada su se počeli baviti politikom, ističu da, i pored mnogobrojnih obaveza, nađu vremena i za to.

Ipak, naglašavaju da su zbog obaveza koje imaju kao službenici u javnim institucijama i političkim strankama, sve manje u mogućnosti da se posvete aktivnostima uz koje su ranije provodili najviše slobodnog vremena.

Čubrilović ljubitelj šaha: Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza RS, postao je ljubitelj šaha još prije nego što je krenuo u školu, a taj hobi nije zapostavio ni posljednjih godina, uprkos obavezama koje ima kao ministar u Vladi RS i potpredsjednik DNS-a.

"U mojoj kući je, takođe, igran šah. Moj otac je volio da ga igra, kao i naši porodični prijatelji. U to vrijeme je i svjetski šah bio u usponu i, prateći sve to, zainteresovao sam se još prije nego što sam pošao u školu, a već u osnovnoj školi sam išao na šahovske sekcije", priča Čubrilović i dodaje da posljednjih godina ima malo vremena da odigra partiju šaha.

Bez sumnje, najpoznatiji ljubitelj šaha u RS, ministar Čubrilović će danas u Banjaluci odigrati i šahovsku simultanku s djecom, polaznicima Škole šaha "Gambit". 

Mirsad Kebo, potpredsjednik FBiH, dok je bio mlad, bavio se atletikom i odbojkom, a u karateu je bio nosilac zvanja majstora karatea crni pojas, prvi dan. Posljednjih godina, ne samo kao hobi, nego i kao stil i način života, Kebo svakog jutra radi naporne fizičke vježbe, zahvaljujući kojima je i fizički i duhovno pobijedio tešku bolest. 

Kebo vježba: "Jedan sam od rijetkih koji su uveli sport kao sastavni dio života. Sport mi obnavlja psihofizičku snagu i duhovnu energiju, što mi pomaže da uspješno radim svoj posao. Pored toga, ja radim specijalne vježbe unutrašnje energije, koje možete raditi u svakoj prilici. To su lagane vježbe obnavljanja energije, uz to slušam odabranu muziku raspoloženja i muziku za meditaciju", kaže Kebo, dodajući da koristi svaku priliku da ojačava kako fizički, tako i duhovno.

Kako ističe, na taj način je eliminisao sva teška životna iskušenja, kao što su rak i teška povreda od prošle godine.

"Zahvaljujući takvom načinu života, moj posao, koji bi za druge ljude bio težak izazov, za mene je samo nešto što me opet iznova jača i učvršćuje", kaže Kebo, dodajući da je svoj život u svim oblastima podredio psihofizičkom treningu, koji mu pomaže da ostvari ciljeve koji su daleko odmakli od materijalnog.       

Nekada veliki zaljubljenik u jedrenje Meliha Alić, ministar federalnog Ministarstva obrazovanja i nauke, već godinama nema priliku da uživa u svom omiljenom hobiju.

Zbog obaveza koje ima kao ministar, većinu svog vremena posvećuje poslu, te je nedostatak slobodnog vremena razlog zbog kojeg je u potpunosti zapostavila jedrenje.

"Posljednji put sam išla na jedrenje prije tri godine i to je bila prilika da se suprug i ja prisjetimo vremena kada smo redovno s društvom odlazili na jedrenje", priča Alićeva.

Alićeva bila u regatama: Alićeva je učestvovala i u regatama, a nagrada, koje se i danas najradije sjeća, jeste osvojeno treće mjesto na biogradskoj regati, krajem osamdesetih godina.

"Sjećam se kako smo tada, kao ekipa iz BiH, odnijeli treću nagradu. Nažalost, već godinama za to više nemam vremena, iako bih voljela da bar povremeno mogu malo da upravljam jedrilicom. Svoje slobodno vrijeme sada najradije provodim s unučicom, zbog koje sam u drugi plan stavila sve hobije", kaže Alićeva.

Vukota Govedarica, poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini RS, javnosti poznat i kao guslar, kaže za sebe da je narodni poslanik u mandatu četiri godine, a narodni guslar do kraja života.

"Rukovodim se onom narodnom krilaticom: 'Kada gusle preko krila stavim, na sve stare muke zaboravim'. Dakle, svaku priliku koristim da se posvetim svom hobiju, odnosno srpskom narodnom pjevanju uz naš tradicionalni instrument gusle, tako da sam već pet godina u samom vrhu srpskog guslarstva", priča Govedarica.

Za gusle se još kao desetogodišnji dječak zainteresovao zahvaljujući ocu te se, od 1986. godine do danas, bavi guslarstvom.

"Slobodnog vremena nemam onoliko koliko sam ga imao ranije, ali se trudim da zadržim taj kontinuitet, što znači da se aktivno bavim guslarstvom, odnosno da učestvujem na takmičenjima koja se održavaju kako na nivou RS, tako i na nivou zajedničkog saveza u kojem participiraju Srbija, Crna Gora i RS", kaže Govedarica.

Ajanović voli dajak i motore: Dajak i motori su velika strast Bakira Ajanovića, ministra nauke i tehnologije RS, bez kojih ne može da zamisli svoju svakodnevicu.

"S obzirom na to da motorom često dolazim na posao, uklopim zadovoljstvo s korisnim, jer zaista uživam u vožnji motorom. Osim motora, moja velika ljubav su i dajak čamci. Pošto moja kuća izlazi na Vrbas, uvijek sam u prilici da sebi priuštim to zadovoljstvo, a relacija kojom plovim čamcem je uglavnom od gradskog mosta do lokala 'Alibaba'", priča Ajanović.

Dodaje da ove godine, zbog veoma loših vremenskih prilika tokom ljeta, nije mnogo vremena provodio u vožnji čamcem, što je njegov hobi već 50 godina.

"Jako teško je izabrati trenutak kada voziti, jer je ove godine bilo jako malo sunčanih dana, tako da i sada kradem svaki trenutak za vožnju, pa znam nekada do kasno ploviti čamcem ako to vrijeme dozvoli", kaže Ajanović.

Ističe da je od djetinjstva volio da u Vrbasu lovi peševe te se, kroz ribolov, sprijateljio i sa Zvonkom Miholjčićem, poznatim profesorom matematike u Tehničkoj školi u Banjaluci, koji je bio veliki ljubitelj čamaca.

"Trebalo je da mu se pomogne oko održavanja čamaca i na taj način sam se zainteresovao za dajak. Od tada pa sve do danas, dajak je ostao moja vječna ljubav koje se čovjek ne može lako odreći", ističe Ajanović.    

Načelnici preferiraju fudbal: Kao većina muške populacije koji su ljubitelji sporta, tako i Marko Pavić, predsjednik Demokratskog narodnog saveza i načelnik opštine Prijedor, kaže da je nekada slobodno vrijeme najradije provodio igrajući fudbal s prijateljima, što je s godinama zamijenio radovima u voćnjaku.

"Zaista volim sport, a naročito fudbal, ali vremenom, kako idu godine, a slobodnog vremena imate sve manje tako i prilike da se više posvetite sportu postaju sve rjeđe, te su se sve moje rekreacije sada svele na rad u voćnjaku", kaže Pavić, dodajući da je sport, dok je bio mlad, uvijek stavljao na prvo mjesto.

Rade Ristović, ministar rada i socijalne zaštite RS, iako se nekada aktivno bavio fudbalom, od kada je preuzeo ministarsku dužnost, za sport uopšte nema vremena.

"Nekada sam bio aktivan sportista, međutim, posljednjih godinu i po dana imam sve manje vremena za to. Kada se vratim u Istočno Sarajevo, slobodno vrijeme uglavnom provodim šetnjom u prirodi", kaže Ristović.

Za vrijeme školovanja, pored obaveza na fakultetu, kako priča, slobodno vrijeme je najvećim dijelom ispunjavao bavljenjem sportom.

"Međutim, posao i obaveze su učinile svoje, te sam u potpunosti posvećen problemima ljudi, za koje je zaduženo Ministarstvo rada i socijalne zaštite", kaže Ristović dodajući da uz druženje s prijateljima, danas najradije provodi svoje slobodno vrijeme.  

Uz fudbal, svoje slobodno vrijeme najradije provodi i Nino Jauz, načelnik opštine Kozarska Dubica, koji je, pored političkog angažmana, odnedavno i predsjednik Ženskog rukometnog kluba "Knežopoljka" iz Kozarske Dubice.

"U privatnom životu nastojim da slobodno vrijeme iskoristim baveći se rekreacijom, odnosno uz mali fudbal ili košarku. Međutim, obavljajući posao načelnika koji zahtijeva mnogo vremena, tako da radno vrijeme zapravo i nemam, sve rjeđe imam priliku da se više bavim sportom", kaže Jauz, koji je ove godine pratio sva sportska dešavanja. 

Svjetski lideri

Mnogi svjetski lideri imaju hobije. Neki su u tome uspješni koliko i u državničkim poslovima koje svakodnevno obavljaju.

Putin uspješan i u slikanju

Poznat po svestranosti je svakako ruski premijer Vladimir Putin koji se godinama bavi karateom, a prije nekoliko godina je počeo i da slika. Koliko je uspješan u svemu što radi, svjedoči i to da je njegovo djelo "Vez" prodato na aukciji u Sankt Peterburgu za 37 miliona rubalja (860.000 evra) što se ispostavilo kako je taj hobi i isplativ. Putin je tu sliku naslikao za pola sata, sasvim sam, bez ičije pomoći

Sarkozi filatelista

Francuski predsjednik Nikola Sarkozi, poznat kao ljubitelj lijepih žena, ima još jednu pasiju, skupljanje poštanskih markica, i za sada ima zavidnu kolekciju.

U njegovoj kolekciji nalaze se i markice koje je na poklon dobio od kraljice Elizabete, ali i Arnolda Švarcenegera, guvernera Kalifornije.

Kim Jong Il kolekcionar automobila

Kim Jong Il, jedan od posljednjih svjetskih diktatora, poznat je kao kolekcionar skupih automobila, i to uglavnom mercedesa. Štaviše, jednog svog ljubimca avionom je dopremio u Moskvu, gdje je bio u zvaničnoj posjeti, jer je želio baš u njemu da se provoza ruskom prijestonicom. Oni upućeni kažu da u svojoj kolekciji ima preko stotinu automobila, mada to nikada nije potvrđeno. Nekoliko komada iz kolekcije dobio je na poklon.

Klinton zaljubljenik u ukrštenice

Iako su mnogi mislili da je hrana zapravo hobi Bila Klintona, to baš i nije tako. Naime, Klinton je pasionirani zaljubljenik u ukrštenice, što se može mjeriti i sa ovisnošću o njima.

Priča se da ogromnu ukrštenicu iz "Njujork Tajmsa", koja obično izlazi srijedom, može riješiti za šest minuta.

Imelda Markos skuplja cipele

Iako nije političarka, Imelda Markos je širom svijeta poznata po svom neobičnom hobiju.

Naime, supruga bivšeg predsjednika Filipina skuplja cipele.

Ona je najveća svjetska kolekcionarka obuće i pretpostavlja se da ima više od 6.000 pari cipela.

Najčitanije