SARAJEVO, MRKONJIĆ GRAD - Drugostepena komisija Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH (VSTS) dozvolila je u srijedu svojom odlukom sudiji Osnovnog suda u Mrkonjić Gradu Neđiji Šehalić da nastavi suditi, iako je proglašena krivom za krivično djelo koje je čini nepodobnom za dužnost sudije.
Naime, Šehalićevoj je na Vrhovnom sudu RS u februaru ove godine potvrđena presuda drugostepenog organa u kojoj je proglašena krivom jer je naplaćivala takse mimo propisa i zakona.
Šehalićeva je tokom 2007. godine kao predsjednica Osnovnog suda u Mrkonjić Gradu i sudija u izvršnim predmetima uknjižbe založnog prava na nekretninama hipotekarnih dužnika od ljudi iz Mrkonjić Grada, Šipova i Ribnika zahtijevala da protivzakonito uplate 31.000 maraka na depozitni račun Osnovnog suda.
Novac je onda iskoristila kako bi platila radnike, a nabavljala je i ugrađivala klima-uređaje u ovom osnovnom sudu. Takođe je plaćala izvođenje elekroinstalacionih radova i druge radove u zgradi Suda.
Nakon što je donesena naredba o sprovođenju istrage, Šehalićeva je naredila svim pravnim ili fizičkim licima kojima je isplaćen novac da ga vrate na depozitni račun Suda, uz obrazloženje da su u pitanju "pogrešne uplate", što su oni uradili.
Zbog ovog je Prvostepena komisija VSTS-a donijela disciplinsku mjeru razrješenja dužnosti sudije, na šta se ona žalila. Rješavajući njenu žalbu, juče je Drugostepena komisija donijela oduku kojom se odluka Prvostepene komisije stavlja van snage.
Marijana Popović, portparol VSTS-a nam je pojasnila da je razlog za odbijanje odluke Prvostepene komisije što je došlo do zastare.
"Uopšte nije raspravljano o samom disciplinskom prekršaju. Nastupila je zastara i zbog toga je Drugostepena komisija donijela odluku kakvu je donijela", pojasnila je ona.
Prethodno je na Osnovnom sudu u Banjaluci donesena odluka da Šehalićeva bude oslobođena optužbe, jer, kako je navedeno, "nema štete niti društvene opasnosti", a predmet je na kraju završio i na Vrhovnom sudu RS.
Šehalićeva nam je juče rekla da ne može davati izjavu vezane za taj predmetu.
"Molim vas da imate razumijevanje da vam to ne mogu komentarisati, jer nisam ovlaštena da dajem izjave", kratko je izjavila ona.