BANJALUKA - U Banjaluci je počelo svečano otvaranje Foruma dijaspore koji bi trebalo da okupi 200 učesnika iz više od 30 zemalja, a diskutovaće se o temama od interesa za Republiku Srpsku i njenu dijasporu.
Forum dijaspore okuplja Srbe iz matice i inostranstva, kao i sve strane državljane koji izučavaju srpski jezik, istoriju i kulturu, a zainteresovani su za razvoj Republike Srpske.
Otvaranju Foruma dijaspore prisustvuju srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović i premijer Srpske Radovan Višković.
Skupu prisustvuju i izaslanik predsjednika Srbije Nikola Selaković, zvanice iz javnog, privrednog, političkog života Republike Srpske, Srbije i dijaspore, kao i predstavnici Srpske pravoslavne crkve.
Učesnike Foruma dijaspore očekuje bogata diskusija uz učešće predstavnika institucija i eksperata iz Republike Srpske i inostranstva, razmjena mišljenja sa učesnicima iz drugih država o idejama u vezi sa saradnjom sa Srbima u inostranstvu, te posjeta institucijama Republike Srpske, objavljeno je na sajtu predsjednika Republike Srpske.
Tokom skupa biće omogućeno postavljanje pitanja predstavnicima institucija Republike Srpske, univerziteta, ustanova i organizacija, kao i privrednicima iz oblasti za koju se pokreće poslovna saradnja.
Forum dijaspore pokrenut je prošle godine na inicijativu i pod pokroviteljstvom tadašnjeg predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, s ciljem uspostavljanja trajnih mehanizama za jačanje privredne, kulturno-naučne i svih drugih vidova saradnje između Srpske i Srba u inostranstvu.
Prvi Forum dijaspore okupio je 150 učesnika iz 26 zemalja među kojima su bili ugledni univerzitetski profesori, kulturni radnici, privrednici, članovi državnih, pokrajinskih i lokalnih parlamenata, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, saveza, udruženja, kulturnih, humanitarnih, studentskih i drugih organizacija.
Vlada Republike Srpske je početkom ove godine uspostavila Odjeljenje za institucionalnu saradnju i dijasporu u okviru Ministarstva za evropske integracije i međunarodnu saradnju kao institucionalnu tačku za saradnju sa dijasporom.
Višković: Dijaspora može doprinijeti regionalnoj i međunarodnoj saradnji
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je danas da je saradnja sa dijasporom od izuzetnog značaja za razvoj i prosperitet Republike Srpske, te da je prioritet Vlade jačanje privrede i poboljšanje standarda stanovništva.
"Regionalna i međunarodna saradnja jedan je od prioriteta Republike Srpske. Uspješnoj saradnji može doprinijeti i naša dijaspora", rekao je Višković u obraćanju na otvaranju Foruma dijaspore u Banjaluci.
On je ocijenio da je saradnja Republike Srpske i Srbije odlična i da će biti nastavljena realizacija značajnih projekata za srpski narod.
Dodik: Izuzetno značajno povezivanje Srpske sa dijasporom radi razvoja
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je danas u Banjaluci da je od izuzetnog značaj povezivanje Republike Srpske sa dijasporom, s ciljem unapređenja saradnje u svim oblastima a na dobrobit razvoja Srpske.
"Zadovoljan sam činjenicom da smo se okupili danas ovdje kako bi trasirali dalje puteve u našoj saradnji jer pripadamo jednom narodu", rekao je Dodik u obraćanju na otvaranju Foruma dijaspore.
On je istakao da je od izuzetnog značaja što će se na forumu razgovarati o različitim oblicima saradnje i što će mu prisustvovati ljudi iz čitavog svijeta.
"Veoma je važno što za sve ovo postoji institucionalni okvir, što je osnovni uslov za dalje djelovanje", rekao je Dodik.
On je ponovio da su u BiH vodi teška borba za očuvanje identiteta srpskog naroda i autonomije Republike Srpske.
"U BiH je sve u krizi osim Republike Srpske koja je na prostoru BiH jedina održiva", rekao je Dodik.
Čubrilović: Narodna skupština podržaće saradnju Republike Srpske i dijaspore
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović rekao je danas da će Narodna skupština podržati svaki vid saradnje Republike Srpske i dijaspore.
"Važno je to što na Forumu dijaspore učestvuje više od 200 ljudi iz više od 30 zemalja. To je potvrda da Republika Srpska ima jaku dijasporu", rekao je Čubrilović u obraćanju na Forumu dijaspore u Banjaluci.
On je ocijenio da je saradnja sa dijasporom od ogromnog značaja za razvoj Republike Srpske.