Društvo

Otvoren simpozijum udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica

Otvoren simpozijum udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica
Foto: Srna | Otvoren simpozijum udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica

TREBINJE - Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić otvorio je u Trebinju 19. Simpozijum medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske, ističući da je virus korona najbolje potvrdio koliko su medicinske seste i tehničari nezaobilazni u zdravstvenom sistemu Republici Srpskoj i koliko su značajni za živote svih građana.

"Medicinske sestre, tehničari i babice, koji su inače najbrojniji u zdravstvenom sistemu Republike Srpske, predstavljaju njegov istinski stub i svjedoče o istinskom požrtvovanju za zdravlje našeg stanovništva", poručio je Šeranić.

On je kazao da je udruženje koje okuplja ovu medicinsku profesiju u Republici Srpskoj veoma važan partner Ministarstva zdravlja, te da su kroz ovo ministarstvo ovi profili zdravstvenih radnika dobili priliku da kreiraju sistem u kojem rade, prilike za usavršavanja, da osnaže svoje kompentencije, te da sebi prave bolje uslove nego što su bili ranije.

"Ne zaboravimo da smo i u okviru Vlade u posljednjih godinu dana sagledavali načine kako da im pomognemo, da im poboljšamo plate, dodijelimo i određene jednokratne pomoći, a naravno da ćemo raditi i dalje na tome, da sve to bude i veće i bolje", poručio je Šeranić.

Napominjući da ovo udruženje postoji već 23 godine, predsjednik Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske Živana Vuković Kostić je pojasnila da se ono u prvom redu bavi edukacijom zdravstvenog kadra, te da je riječ o asocijaciji čiji su članovi prepoznati i priznati u regionu i svijetu.

„Prepoznali smo da je edukacija najvažnija za naš kadar, a to se pokazalo i prošle godine tokom pandemije, gdje su sestre i tehničari,  prateći savremena dostignuća u zdravstvenoj njezi, dali izuzetan doprinos u borbi za zdravlje pacijenata“, kazala je  Vuković Kostić.

Ona je pojasnila i to da se osim kovida, koji je svima i prošle godine bio glavna tema, ove godine skup bavi i etikom u sestrinstvu, zaštićenošću na radu, pa i uniformama medicinskih sestara.

Simpozijum u Trebinju je okupio oko 150 učesnika, a uz medininske sestre, tehničare i babice svih zdravstvenih ustanova Srpske, u razmjeni znanja i iskustava ove godine učestvuju i njihove kolege iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Sjeverne Makedonije, Federacije BiH, te Švajcarske, Njemačke i Švedske.

Najčitanije