Poštovani gospodine ministre (prosvjete u kulture RS), Mi, roditelji učenika III-2 razreda Tehnološke škole u Banjaluci, shodno našem zajedničkom dogovoru iz aprila ove godine, preko naših predstavnika obratili smo vam se 25. juna 2013. godine s molbom da spriječite povratak profesora fizičkog vaspitanja Spase Šakote u našu školu.
O liku i djelu imenovanog izjasnilo se Okružno tužilaštvo Banjaluka kroz argumentovanu i obimnu optužnicu, te mi o njemu ne bismo dalje trošili novinski prostor.
U protokolu Ministarstva rekli su nam da ćemo dobiti vaš brz odgovor i informaciju o vašem stavu i potezima. Kako odgovora nije bilo, naša prva asocijacija je bila da se ta predstavka izgubila na tom kratkom prostoru, nekoliko metara od protokola do ministra.
Druga asocijacija koja nam je pala na pamet bila je da je kompletno ministarstvo iznenada i prijevremeno otišlo na kolektivni godišnji odmor.
Treća naša asocijacija bilo je ono čuveno ćutanje administracije, kao oprobani i provjereni oblik zataškivanja istine "dok stvar ne legne".
Ima još asocijacija, ali da ne dužimo, evo nas u jednom od pisanih medija, obraćamo se vama, javnosti i, u širem kontekstu, ostalim relevantnim u Republici Srpskoj.
O etiologiji ovog bolesnog i skandaloznog slučaja, o kojem je izvijestila Alternativna televizija pod naslovom "Skandal u Tehnološkoj školi", Tužilaštvo je dalo svoj sud kroz optužnicu, Osnovni sud potvrdio je istu, a mi od decembra 2011. godine više puta iznijeli svoj stav i u dva navrata spriječili ovog lika da se vrati u našu školu dok njegovo djelo ne dobije sudski epilog.
U sljedećem želimo da istaknemo i drugog protoganistu i glavnog kreatora ovog nasilja i beščašća u liku sadašnjeg v.d. direktora ove škole Vojislava Perića, čovjeka izrazito burne direktorske prošlosti, koji je u svom što direktorskom, što v.d. mandatu postao medijska ličnost numero uno, a njegovo sklanjanje s te funkcije sizifovski posao i nemoguća misija, jer uspješno gura drugi šestomjesečni mandat bez saglasnoti ministra ili, prije, uz prećutnu saglasnost Ministarstva, koji je Školski odbor pretvorio u ekspozituru svojih interesnih ambicija. On je namjerno i perfidno izbjegao da sankcioniše pomenutog Šakotu tj. da ga suspenduje sa posla u skladu sa zakonom jer su povezani zajedničkim nezakonitim transakcijama. Umjesto toga, ovaj pomenuti lik broj jedan kažnjen je od Perićeve "savjesne" komisije "ukorom razrednog starješine", i to ne za težu povredu dužnosti (krivično djelo), već za neki navodni razgovor na času s nepoznatim licem, sa 20 odsto odbitka od plate na tri mjeseca bez pomisli na suspenziju. Za ovakav gaf velikog majstora Voje mi smo saznali u martu ove godine. U toj noći vještica i vampira u nedjelju uveče 24. marta ove godine, ovdašnji Perić je u kasnim noćnim časovima ispitivao naše roditeljsko javno mnjenje i mobingovao nas roditelje da izgubimo pamćenje i omogućimo mu da našim ćutanjem ili prećutnim odobravanjem prihvatimo neprihvatljivo, da on svog navedenog štićenika vrati na posao. I kada nije dobio našu podršku, već bijes i zgražavanje, prolongirao je izvođenje radova i posavjetovao pomenutog da ne prekida bolovanje.
Što nije uspio da uradi u martu ove godine, despot Vojo 24. juna iste, na taj dan D, praktično u vrijeme školskog raspusta, bez ikakve najave, vraća svog lika na posao s počastima, kao da je došao iz neke značajne diplomatske misije za Republiku Srpsku, a ne sa iznuđenog, prinudnog, pokajničkog bolovanja. A ovaj tip bez stida, s neviđenom malicioznošću, posla nam poruku tipa "Ja volim djecu i pozdravljam njih i njihove roditelje i čuvam ih bolje od NATO pakta". I mi mu, gospodine ministre, prvi put povjerovasmo da će on "zaštiti" našu djecu baš onako kako je nas Srbe u skorašnjem ratu štitio i zaštitio NATO pakt.
Još jedan šamar zdravom razumu, jednom riječju lakrdija, veliki ulazak ovog lika u našu školu. Mi u nevjerici, omalovaženi, kažnjeni i poniženi, a naša djeca dobila šamar za hrabrost za odbranu svog ponosa i digniteta, a škola i država problem u borbi protiv pošasti s imenom "seksualno uznemiravanje".
Zbog svega navedenog, gospodine ministre, molimo vas i zahtijevamo sljedeće:
1. Da hitno i bez odlaganja suspendujete s posla navedenog Spasu Šakotu te da nam date garanciju da ga nećete vraćati u školu do okončanja krivičnog postupka. Ovo iz razloga što priroda i težina njegovog učinjenog nedjela, uz specifičnost profesije, rad s maloljetnom djecom i mogućnost recidiva, tj. ponavljanje djela kao implikacija pojma neizlječive bolesti, po našem mišljenju isključuje njegovo vraćanje na posao, do završetka sudskog postupka.
2. Da u Tehnološku školu u Banjaluci pošaljete nezavisnog revizora da ispita mnoge mutne radnje tamošnjeg v.d. direktora, Uprave škole, posebno Školskog odbora, koji je direktorova interesna ekspozitura, i da do jeseni koliko-toliko obezbijedite regularne uslove za redovan nastavni proces. Jer, ako Voja nastavi ovim tempom i dinamikom, mi očekujemo da do jeseni proda i samu školu i našu djecu, kao kompenzacioni paket, pride radi i da se bez stida zakune u zakonitost.
3. Da nas, gospodine ministre, uredno obavijestite šta ste uradili povodom ove naše dvostruke predstavke.
Tout est la - to je to.
PS. Opredijelite se i izjasnite se, molimo vas, a znamo šta nam je dalje raditi. I izvinite što naše drugo javno obraćanje vama ne zadovoljava formu osnovne pristojne finoće obraćanja jednom ministru, jer je izraz gorčine prema ljudima koji sramote ovu značajnu prosvjetnu profesiju. Tu mislimo i na dijelove vašeg ministarstva, koji svojim nečinjenjem ili koruptivnim činjenjem u velikoj mjeri doprinose navedenim pojavnim oblicima. Stojimo vam na raspolaganju da vam lično pojasnimo bilo kakve nejasnoće u vezi s navedenim.
A vi, veliki zaštitnici dječjih prava, vi brojne nevladine organizacije, socijalni radnici, inteligencijo, i dalje ćutite i ne reagujte, đavo ne miruje, zakucaće i na vaša vrata.
"I niko neće čuti jadni vapaj, niti će ganuti bol situ, osionu korumpiranu gospodu, narode goljo, ti si prah na podu."
Roditelji učenika III-2 razreda Tehnološke škole (imena i prezimena poznata redakciji)