Društvo

Otvoreno prihvatilište za odrasle

Otvoreno prihvatilište za odrasle
Foto: Ustupljena fotografija | Otvoreno prihvatilište za odrasle

SARAJEVO - Novo prihvatilište za odrasle osobe u stanju socijalne potrebe, te skitnice i prosjake otvoreno je u srijedu u kompleksu KJU Gerontološki centar u Nedžarićima.

Iz Vlade Kantona Sarajevo saopćeno je da prihvatilište može primiti 25 osoba, a pruža privremeni smještaj osobama u stanju socijalne potrebe.

"Rad prihvatilišta se odvija u saradnji s MUP-om i centrima za socijalni rad. Korisnici će u prihvatilištu dobiti osnovne uslove za život, uz podršku stručnih službi, čime se doprinosi jačanju socijalne sigurnosti i solidarnosti u zajednici", navode iz Vlade KS.

U saopćenju dodaju da otvaranje prihvatilišta označava i nastavak napora vlasti da unaprijede socijalnu zaštitu i pomognu najugroženijim članovima društva.

Otvorenju objekta, među ostalima, prisustvovali su premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk i ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Enda Pavić Pečenković.

"Ovo svečano otvorenje još je jedan pokazatelj posvećenosti Vlade Kantona Sarajevo unapređenju sistema brige i podrške. Gerontološki centar Sarajevo pružit će kvalitetne usluge i sigurno okruženje, a Vlada će nastaviti ulagati u projekte koji doprinose boljem i humanijem društvu", poručio je Uk.

Pavić Pečenkovićeva je istakla  da će u prihvatilištu najugroženiji članovi društva pronaći sigurnost, privremeni smještaj, obrok i osnovnu njegu.

"Ovo je još jedan korak u izgradnji efikasnijeg sistema socijalne zaštite, ali i važna poruka da kao društvo ne okrećemo glavu od onih kojima je pomoć najpotrebnija", navela je Pavić Pečenkovićeva.

 

Najčitanije