Društvo

Palačković: Nema dovoljno medicinskih sestara i tehničara u KC Banjaluka

Palačković: Nema dovoljno medicinskih sestara i tehničara u KC Banjaluka
Palačković: Nema dovoljno medicinskih sestara i tehničara u KC Banjaluka
Srna

BANJALUKA - Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske zahtijeva da se bez odgađanja stavi van snage odluka uprave Kliničkog centra Banjaluka da ne produži ugovore o radu na određeno vrijeme za medicinske sestre i tehničare, rekao je danas predsjednik ovog sindikata Ranko Palačković.

"Među 206 kojima neće biti produžen ugovor, 72 su nemedicinski, a ostalo su ljudi medicinske struke",  istakao je Palačković i upozorio da će doći do situacije kada će jedna medicinska sestra morati njegovati od 25 do 30 teških bolesnika. 

On je rekao da Klinički centar nema dovoljno medicinskih sestara i tehničara i da će eventualno smanjivanje njihovog broja sigurno ugroziti mogućnost i kvalifikovane medicinske njege pacijenata.

Palačković je naveo da trenutni broj medicinskih sestara i tehničara svih profila čini manje od 50 odsto ukupnog broja zaposlenih, što je, kako je istakao, nedovoljno i suprotno međunarodnim standardima u zdravstvu.

On je dodao da je u banjalučkom Kliničkom centru posljednje dvije godine bilo prisutno neodgovorno poslovanje, da je u tom periodu zaposleno više od  200 novog nemedicinskog kadra, a da trenutno ova zdravstvena ustanova ukupno ima 1.282 zaposlenih medicinskih radnika.

Palačković je rekao da je Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske uputio dopise resornom ministarstvu, Fondu zdravstvenog osiguranja i upravi Kliničkog centra Banjaluka da se traže odgovorni ljudi za trenutno stanje u zdravstvenom sistemu Srpske, za neuplaćene doprinose, nedostatak ljekova i potrošnog materijala.

Sindikat je danas u Kliničkom centru održao sastanak članova koji su zaposleni u ovoj zdravstvenoj ustanovi s ciljem informisanja o pitanjima koji se odnose na oblast rada i radnih odnosa, kao i na odluku da se ne produže ugovori o radu na određeno vrijeme za medicinske sestre i tehničare zaposlene u ovom centru.

Predsjednik banjalučke podružnice Strukovnog sindikata doktora medicine Milenko Maksić rekao je da ovaj sindikat podržava Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara, ističući da ni jedan doktor ne može da funkcioniše ako nema medicinsku sestru ili tehničara kraj sebe.

Najčitanije