Finansijska pismenost je pisano nasljeđe o finansijama pojedinaca, države ili nekog društva.
Finansije: novac, imovina, materijalno stanje. One su uvijek bile pokretač svakog razvoja. Zato i ne čudi što se u svijetu toliko puno ulaže u Fi pismenost građana.
Jer Fi pismeni znaju da rade s novcem, kako se stvara stabilna ekonomija, nezaduženost, puna zaposlenost dobre zarade i penzije, pozitivan budžet, izvoz veći od uvoza, odlična fiskalna politika itd.
Stanje Fi pismenosti i Ek stabilnosti je katastrofalno i treba hitno popravljati nabolje. A to mogu samo Fi pismeni građani, koji uče kroz redovnu i dopunsku nastavu. Svuda se pokazalo da samo Fi pismen narod može da izgrađuje stabilnu ekonomiju od koje se dobro živi.
Stanje Fi pismenosti i ekonomije
Naša Ek nestabilna i finansijska nepismena država veoma malo ulaže u svoju Fi pismenost. Svega je tri odsto pismenih građana, a u njenim školama i mnogim fakultetima se ona uopšte ne uči.
Zato naši nepismeni građani slabo zarađuju, a još manje ulažu novca u profitabilne stvari. Osim toga, mnogi su siromašni i nezaposleni pa žive na tuđi račun.
Gotovo niko se ne drži našeg Fi principa: "Novac treba stvarati (zarađivati), a pametnim ulaganjem ga, kao i imovinu, stalno uvećavati".
Brojni su dokazi zašto su Fi pismenost i Ek stabilnost zaista katastrofalne.
Međutim, Fi nepismeni su veoma jaki u sticanju imovine i Fi-ja za ličnu (ali ne i društvenu) korist.
U društvu vladaju: Fi nepismeni, razne Fi prevare, zablude i nepravde. Rijetki bogataši svoja posla gledaju, ne osvrću se na siromašne.
Premreženi smo stranim bankama, marketima, pumpama i stranom robom. Svi nam našu teško stečenu dobit iznose iz zemlje, koristeći našu slabu Fi inteligenciju. Zbog svoje Fi nepismenosti smo se zapetljali pa ne znamo šta da radimo.
Zato smo došli do dna i dalje nemamo kud. Valja nam se spasavati!
PITAMO SE: Ima li kraja našoj Fi nepismenosti? Može li se ona uopšte iskorijeniti?
Šta da se radi?
Potrebno je odmah pristupiti reformi obrazovanja, privrede i cjelokupnog života. Hitno uvesti predmete: Finansijska pismenost u OŠ i SŠ, lične i porodične finansije na sve fakultete neekonomskog usmjerenja. I stalno Fi opismenjavati naše gotovo totalno nepismene građane.
A Fi pismeni građani, naoružani Ek i Fi znanjem (za novo doba), mogu mnogo toga. Oni su znalci svoga posla, znaju da stiču novac, da pametno sa njim gazduju i da ga profitabilnim ulaganjem uvećavaju.
Oni su kreatori i nosioci svih promjena. Znaju kako se povećava proizvodnja (naročito domaćih proizvoda).
Znaju kako se rješava problem nezaposlenosti građana (naročito mladih i sposobnih). Njihov moto je: "Niko Fi nepismen i nezaposlen".
Posebno znaju da čuvaju dobit, da uštede u domaćim bankama, da svoj novac (a siromašni bh. građani u stranim bankama drže 10 milijardi KM) koriste za vlastiti razvoj.
Ne mire se sa postojećim, nezadovoljavajućim Ek i Fi stanjem. Odmah počinju da ga mijenjaju, gradeći mnogo stabilniju zemlju.
Oni znaju da izgradnja takve stabilne Ek traži: punu zaposlenost, veći i bolji kvalitet proizvodnje.
Samo Fi pismen narod gradi stabilnu RS
Iskorišćenost svih naših resursa (materijalnih, prirodnih i ljudskih) da se suficit budžeta stvara većim prihodima od rashoda, da izvoz naših proizvoda u svijet mora biti veći od uvoza istih itd.
A to se postiže: znanjem, radom, većim zalaganjem, ali i ulaganjem u profitabilne stvari i vlastiti razvoj.
Kakve se promjene očekuju?
Treba osmisliti i stalno primjenjivati veoma efikasne kratkoročne i dugoročne Ek i Fi mjere, koje rješavaju naše Fi probleme (koje smo sami stvorili) i popravljaju takvo neprihvatljivo stanje, odnosno sve ono što ne valja.
Uglavnom raditi sve ono što je suprotno od onog što nas je i dovelo do tog lošeg stanja. (Detaljnije: o tome možete saznati iz literature iz Fi-ja, ali i iz naše knjige "Ekonomske pojave finansijskih mjera"). Treba samo više čitati knjige jer u njima sve za vas piše.
Svima je jasno da treba što prije obuzdati cijene i inflaciju, uvesti veću produktivnost rada, ostvariti veće profite, pa povećati plate i penzije (uvođenjem jasnog, jednostavnog pravičnog penzionog sistema uz dobru, javnu i još bolju ličnu penziju) i mnogo više koristiti svoje domaće proizvode, a domaću pamet najviše iskoristiti za sebe.
Fi pismen narod zna kako da izađe iz teškog Ek i Fi stanja, kako da svojom Fi pismenošću izgradi prosperitetnu Ek, ponajviše sebe radi.
Pa da se uvrstimo u zemlje blagostanja i napretka.
NEOPHODNO je uvesti Fi pismenost u škole i fakultete.
Umjesto zaključka?
Treba navoditi nove paradigme (odlične primjere za ugled) koje će svima biti ispravan obrazac pravilnog ponašanja. A po kojem se voli svoja zemlja, mnogo za nju, ali i sebe, veoma uspješno radi.
Radi i gradi nova Ek znanja, veoma stabilna i zaista uporna pratilja života svih nas. A Fi pismenost u tome će nam biti vodilja, ali i velika pomoć.
Podržite Udruženje građana "FiP" BL (snažno u institucijama i adekvatno finansijski) u borbi sa Fi nepismenošću, a za još veću ekonomsku stabilnost.
(Dr Miroslav TRNINIĆ, predsjednik Udruženja građana "Finansijska pismenost" Banjaluka)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.