BANJALUKA - Željka Cvijanović, predsjednik Vlade RS, i Ranka Mišić, lider Saveza sindikata RS, potpisale su Protokol o utvrđivanju najniže cijene rada u iznosu od 106 maraka, kojim će za pet odsto biti vraćene plate budžetskim korisnicima, nakon što su im primanja ranije umanjena za 10 procenata.
Protokolom se precizira uvećanje julske i narednih plata, a dokument su s resornim ministrima potpisali i lideri granskih sindikata.
Cvijanovićeva je podsjetila da je prvobitna ideja bila da se s vraćanjem plata krene od septembra, ali je ipak dogovoreno da tom izmjenom bude obuhvaćena i julska plata, tako da će novim režimom isplata biti obuhvaćeno cijelo drugo polugodište.
"Vlada RS je opredijeljena da se ovim pitanjem bavi i u budućnosti. U septembru treba da počne da funkcioniše radna grupa, širi tim Vlade i sindikata, kako bismo mogli precizno da uđemo u klasifikacije radnih mjesta i pripadajućih plata, tako da postignemo kriterijume ujednačavanja plata za ista radna mjesta, bez obzira na to gdje se nalaze", kaže Cvijanovićeva.
Mišićeva je rekla da je ovim protokolom formalizovan raniji dogovor između sindikalnih predstavnika i predstavnika Vlade RS.
"Nije to bio džentlmenski potez Vlade, već dogovor socijalnih partnera i zahtjev granskih sindikata da se u ovoj godini plata vrati na nivo iz prošle", dodala je Mišićeva, ističući da je ovo samo jedan korak vraćanja plata "koje su nepravedno umanjene".
Mišićeva je najavila i razgovore sa direktorima fondova, zavoda i Civilne zaštite, gdje će biti riječi o vraćanju plata radnicima u tim institucijama.
Siniša Petrović, predsjednik Sindikata pravosuđa RS, kazao je da je taj sindikat pripremio prijedlog za resornog ministra Goranu Zlatković, kako da se nivelišu plate administrativnog radnika u pravosuđu sa ostalim budžetskim korisnicima.