BIHAĆ - Migrantska situacija u posljednjih nekoliko mjeseci značajno je poboljšana, zaključak je predstavnika lokalnih, institucija BiH i međunarodnih organizacija na radionici "Pomoć migrantima u BiH - pristupi unutar i izvan privremenih prihvatnih centara" održanoj u Bihaću.
Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Selmo Cikotić istakao je opredjeljenje da domaće institucije u potpunosti preuzmu upravljanje privremenim prihvatnim migrantskim centrima.
On je akcenat stavio i na započete aktivnosti za obezbjeđivanje adekvatnog smještaja za migrante, prvenstveno kroz izgradnju prihvatnog centra Lipa kod Bihaća, koji je obišao danas, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Cikotić je naveo da Služba za poslove sa strancima BiH u saradnji sa lokalnim policijama, sprovodi brojne akcije izmještanja migranata iz napuštenih objekata u prihvatne centre te dodao da je u posljednje dvije sedmice premješteno oko 600 osoba.
Šef misije Međunarodne organizacije za migracije /IOM/ BiH Laura Lungaroti rekla je da će ova organizacija nastaviti da pruža podršku domaćim institucijama u upravljanju migracijama.
Ona je naglasila važnost unaprijeđenja saradnje i partnerskih odnosa između svih nadležnih institucija, kako bi se efikasnije upravljalo migracijama u BiH.
Na radionici su predstavljeni trendovi kretanja migranata unutar BiH, sa fokusom na Unsko-sanski kanton i potencijalni scenariji u nadolazećim mjesecima, te definisanje uloga i odgovornosti između aktera u smislu primopredaje Službi za poslove sa strancima upravljanje privremenim prihvatnim centrima, kao i potrebe za izgradnjom kapaciteta.