BANJALUKA - Pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Milan Latinović istakao je da građani u poplavljenim područjima već sada pozitivno reaguju na psiho-socijalnu pomoć i podršku, za kojom će potreba biti mnogo izraženija u narednom periodu.
Prije početka edukacije za psihologe, psihijatre, socijalne radnike i pedagoge o intervencijama u krizi, koji se danas održava u Banjaluci, Latinović je naveo da je rad neophodan kako s ljudima koji su direktno pogođeni poplavama, tako i s onima koji su bili u intervenciji i spašavali ugrožene.
"Svi zdravstveni radnici koji su od prvih dana na terenu daju neki vid psiho-socijalne podrške stanovništvu, a sada želimo da posredstvom centara za mentalno zdravlje i centara za socijalni rad, taj proces psiho-socijalne pomoći stručno usavršimo", rekao je Latinović novinarima u Banjaluci.
On je podsjetio da je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, u saradnji sa Ministarstvom porodice, omladine i sporta, Ministarstvom prosvjete i kulture, udruženjima psihologa i psihijatara, uradio akcioni plan za zbrinjavanje ugroženih.
"Obezbijedili smo posjete psihologa i psihijatara ugroženim područjima i ojačali timove u centrima za mentalno zdravlje u Banjaluci, Doboju, Šamcu, Modriči i Bijeljini", naglasio je Latinović.
U međuvremenu je, dodaje on, uspostavljena besplatna telefonska linija 051/303-303, na kojoj dežuraju psiholozi i odgovaraju na potrebna pitanja, a građani im se već javljaju.
Član Upravnog odbora Udruženja psihologa Milica Drobac rekla je da je prioritet na terenu bio zbrinjavnje evakuisanih građana, smještenih u kolektivne centre.
"Postoje rizične grupe, a to su djeca, starije osobe, ljudi sa hroničnim tegobama. Ovo je period kada su ljudi u šoku, nevjerici, pokušavaju da nađu smisao, pitaju se zašto se to njima desilo. Svima njima pomoć će biti potrebna kada se vrate kućama i sagledaju veličinu štete koju je poplava donijela", objasnila je Drobac.