BANJALUKA – U Banjaluci je danas izvedena pokazna vježba "Sadejstvo Vrbas 2016", u kojoj je učestvovalo 136 pripadnika Civilne zaštite RS, Policije RS i Oružanih snaga BiH.
Cilj vježbe je provjera sposobnosti određenih dijelova sistema civilne zaštite na konkretnim situacijama kada je riječ o spasavanju ljudi i dobara u elementarnim nepogodama.
Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović rekao je da Banjaluka danas mnogo tehnički spremnija i ljudski organizovanija, nego što je bila ranije.
"Cilj ove vježbe je provjera sposobnosti određenih dielova Civine zaštite na konkretnim situacijama u pogledu spašavanja ljudi i dobara u elementarnim nepogodama", rekao je Gavranović.
Podsjećajući na katastrofalne posljedice zemljotresa koji je 1969. godine pogodio Banjaluku, Gavranović je istakao da danas nema mehanizacije u privrednim kolektivima koja je činila strukturu civilne zaštite, a koja se mogla angažovati u raščišćavanju ruševina.
"U elementarnim nepogodama data situacija zahtijeva mnogo više ljudi, tehnike i bolju organizaciju. Mislim da smo na putu da to konačno imamo u Banjaluci", zaključio je Gavranović.
Komandant Šeste pješadijske brigade Oružanih snaga BiH Radovan Ilić rekao je novinarima da je vježba održana na zajedničku inicijativu gradonačelnika i komande Kasarne "Kozara".
"Najveći efekat ove vježbe je naša međusobna koordinacija i efekat koji ćemo postići u smislu naših dogovora da sutra možemo, u oviru pružanja pomoći civilnim organima u slučaju katastrofa, reagovati na pravi način", istakao je Ilić.
Vježbu su na lokaciji kod tvrđave Kastel i rijeke Vrbas kod Gradskog mosta zajednički izveli pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Šeste pješadijske brigade Oružanih snaga BiH, Republičke uprave Civilne zaštite, te gradskih službi sistema civilne zaštite.
Tokom izvođenja metodsko pokazne vježbe ugroženi objekat bio je splav na Vrbasu, gdje je izvedeno spasavanje većeg broja ugroženih lica sa splava.
Vježba se sastojala i od taktičko tehničkog zbora u okviru kojeg je održana prezentacija opreme za zaštitu i spasavanje.
Vježbu je posmatrala delegacija američkog grada Dejtona, koju predvodi gradonačelnik Nan Veli, koja boravi u uzvratnoj posjeti Banjaluci.