Društvo

Pomoć ne smije biti uslovljena donatorskom konferencijom

Pomoć ne smije biti uslovljena donatorskom konferencijom
Pomoć ne smije biti uslovljena donatorskom konferencijom
Srna

SARAJEVO - Poslanik HDZ-a BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH Niko Lozančić ocijenio je da pomoć stanovništvu u BiH koje je postradalo u poplavama ne smije biti uslovljena uspjehom ili neuspjehom predstojeće donatorske konferencije.

On je ukazao da, prema informaciji Savjeta ministara BiH, nakon prirodnih nesreća koje su pogodile zemlju sredinom maja, BiH ima novih 49.822 izbjeglica, odnosno raseljenih lica bez krova nad glavom, a još nisu zbrinuti ni oni koji su taj status dobili prije 20 godina.

"Mjesec dana nakon poplava nema programa za zbrinjavanje tih ljudi. Svi čekaju procjene, donatorsku konferenciju i, vjerovatno, da prođu godišnji odmori. Čekaće tako dok dođe zima da bi tim ljudima počeli praviti kuće, što je licemjerno", rekao je Lozančić novinarima u Sarajevu.

On je dodao da se u ovom trenutku u svakoj opštini imenom i prezimenom znaju ljudi i porodice kojima su kuće oštećene.

"Imamo dvije kategorije ljudi - one kojima su poplavljene kuće i one kojima su porušene. Nerazumno je da danas nemamo prijedloge mjera šta će država uraditi prema poplavljenima i omogućiti kao pomoć, a šta će omogućiti onima kojima su kuće srušene", naglasio je Lozančić.

On se zalaže da BiH kroz konkretan zakon pomogne ljudima iz vlastitih izvora jer, kako je rekao, postoje finansijska sredstva, budući da se iz godine u godinu određena sredstva prenose.

Lozančić je rekao da bi bilo nemoralno da u ovom trenutku bilo koji zvaničnik iz BiH otputuje na Svjetsko prvenstvo u fudbalu u Brazil, i dodao da oni koji su o tome razmišljali sredstva treba da preusmjere za pomoć stanovništvu ugroženom poplavama.

Najčitanije