Društvo

Pomoć ugroženim područjima u RS

Pomoć ugroženim područjima u RS
Pomoć ugroženim područjima u RS
Srna

BANJALUKA - Javno preduzeće "Šume Republike Srpske" sa svim svojim organizacionim jedinicama maksimalno je uključeno u pružanje pomoći područjima i stanovništvu ugroženim poplavama u Republici Srpskoj, rečeno je Srni u ovom preduzeću.

  "Angažovana su materijalno-tehnička sredstva i ljudski resursi gdje god je to potrebno, a prvenstveno terenska vozila koja prevoze ljude, hranu, opremu. Mašine aktivno rade na uklanjanju odrona, kao i na sanaciji putnih pravaca, a angažovani su i sjekači koji rade na raščišćavanju terena", kažu u preduzeću "Šume Republike Srpske".

Zaposleni u ovom preduzeću koji nisu imali šteta od poplava, u skladu sa Odlukom o proglašenju vanredne situacije u Republici Srpskoj angažovani su u opštinskim štabovima Civilne zaštite i na prikupljanju pomoći ugroženim područjima.

Što se tiče samog preduzeća i štete koju je ono pretrpjelo, Uprava je ocijenila da je neophodno odmah uspostaviti proces proizvodnje, te je s tim u vezi formirala Koordinacioni tim koji će koordinisati komisijama za procjenu štete.

"Svim organizacionim dijelovima naloženo je da formiraju komisije koje će vršiti procjenu šteta nastalih na objektima, šumskim kamionskim putevima, šumskim drvnim sortimentima i opremi. Sva materijalno-tehnička sredstva, koja se ne koriste prilikom pružanja pomoći poplavljenim područjima, biće angažovana na sanaciji šumskih kamionskih puteva kako bi se što prije uspostavio proces proizvodnje", ističu u preduzeću "Šume Republike Srpske".

Oni organizacioni dijelovi koji nisu imali štete od poplava, uputiće svoju mehanizaciju u one dijelove kojima je potrebna. U narednom periodu ovo preduzeće preduzimaće niz različitih aktivnostima, kako bi se što prije uspostavilo normalno funkcionisanje procesa proizvodnje.

U preduzeću "Šume Republike Srpske" napominju da su sva sredstva i ljudski resusri, pored onih koji su već angažovani, i dalje spremni da se uključe u akciju pružanja pomoći na ugroženim područjima.

Radnici i mašine organizacionih jedinica na područjima koja su bila zahvaćena poplavama, angažovani su na sanaciji posljedica poplava, kako u svojim, tako i u susjednim opštinama, a u narednom periodu "Šume republike Srpske" preduzimaće niz različitih aktivnostima da bi se što prije uspostavilo normalno funkcionisanje procesa proizvodnje.

Radnici ŠG "Doboj" i Centra za sjemensko-rasadničku proizvodnju iz Doboja rade na saniranju posljedica od poplava na objektima Gazdinstva i Centra.

Na području ŠG "Banjaluka" preduzete su aktivnosti na pružanju pomoći ugroženim područjima od poplava i trajaće dok postoji potreba. Na području opštine Čelinac angažovano je 20 radnika, dva terenska vozila, jedno putničko vozilo i dovoljan broj motornih pila. Takođe, na području opštine Laktaši angažovani su radnici, terenska vozila i motorne pile.

Radnici ŠG "Prijedor" preduzimali su aktivnosti po komandi gradskog štaba Civilne zaštite /dežurstva, postavljanje nasipa, evakuacija/, a angažovana su i terenska vozila po potrebi.

U ŠG "Vrbanja" Kotor Varoš radnici su angažovani na sanaciji posljedica od poplava - radi se na uklanjanju odrona sa putnih pravaca, čišćenju i uklanjanju otpada, te angažovane kombinovane mašine, terenska vozila, autobus za prevoz volontera, motorne pile.

ŠG "Sjemeć" i ŠG "Birač" Vlasenica, pored pomoći u hrani, vodi i ostalim potrebnim sredstvima, angažovali su i radnike i terenska vozila za pomoć u opštinama Šekovići i Milići.

ŠG "Romanija" Sokolac pružilo je pomoć ugroženim područjima od poplava angažovanjem radnih mašina na području opštine Bratunac. Angažovano je i pet kombi-buseva za prevoz hrane i volontera u poplavljena područja, a u toku je i akcija prikupljanja pomoći koju su pokrenuli radnici ovog šumskog gazdinstva.

Najčitanije