TUZLA - Drama porodice Kukarić iz Tuzle traje već sedam dana otkako se razboljela njihova kćerka Adna i otkako su, kako tvrde, umalo zbog nemara ljekara ostali bez djeteta.
Naime, prošlog ponedjeljka Danijel Kukarić je u večernjim satima odveo petogodišnju kćerku Adnu u Službu hitne medicinske pomoći u Tuzli zbog povišene tjelesne temperature i malaksalosti.
"Ušli smo u Hitnu, a mlađi ljekar, kasnije ću saznati da se zove Nermin Šehić, doslovce mi je rekao: 'Imam gospođu koju boli stomak, ako je dijete životno ugroženo onda ću vas primiti unutra", priča Danijel Kukarić, koji priznaje kako je burno tada reagovao te da su mu nakon toga izdali uputnicu za odlazak na UKC Tuzla.
Sve do prošlog petka Kukarići su sa bolesnom kćerkom, koja je imala temperaturu iznad 41 stepen, provodili na relaciji UKC - Dom zdravlja. Njeno zdravstveno stanje se nije popravljalo, a ljekari iz Doma zdravlja su insistirali, kako tvrde roditelji, da bolesnom djetetu daju antibiotički sirup i da se na novu kontrolu jave u ponedjeljak, 12. avgusta.
"Srećom pa nismo poslušali njihov savjet. Na Klinici za zarazne bolesti UKC-a Tuzla mojoj kćerkici je po hitnom postupku urađen bakteriološki nalaz, koji je bio katastrofalan. Dozvoljena granica prisutnih bakterija u krvi je 3.3, a kod mog djeteta je bilo 30 puta više, odnosno čak 100. Da smo čekali ponedjeljak, kako su nam savjetovali ljekari iz Doma zdravlja, došlo bi do trovanja krvi sa kobnim posljedicama", navodi ogorčeni otac Danijel Kukarić, koji nam je rekao kako je njegova kćerka i dalje smještena na UKC Tuzla i da još ima povišenu tjelesnu temperaturu.
Amra Odobašić, portparol UKC-a Tuzla, navela je da je djevojčica hospitalizovana na Klinici za zarazne bolesti i da se oporavlja.
"Dežurni ljekar je naveo kako je stabilnog zdravstvenog stanja, ali i da ostaje na daljem liječenju", rekla je Odobašićeva.
Prozvani ljekar Hitne pomoći Nermin Šehić ustvrdio nam je kako nikad ne koristi rječnik koji mu je Kukarić stavio na teret, dok juče izjavu nadležnih iz Doma zdravlja nismo upsjeli dobiti.
"Potpuno opravdano sam pitao roditelje da li je njihovo dijete životno ugroženo, misleći da se radi o eventualno saobraćajnoj nesreći, teškom krvarenju, gušenju. Dijete je po hitnom postupku upućeno na pregled kod ljekara specijaliste i sa nivoa primarne zdravstvene zaštite sve je urađeno po propisima struke", navodi Šehić.
Šehić tvrdi da nije odgovoran za sve što se dalje dešavalo te da mu je savjest kao ljekaru potpuno čista.
Kukarići, sa druge strane, čekaju da se zdravstveno stanje njihove kćerke stabilizuje kako bi javnost upoznali s ljekarima koji su, kako navode, "zapustili" njihovo dijete.
"Vjerujte da mi nije ni do čega, jer se dijete još oporavlja. Kada se sve ovo završi, razmislit ću o narednim koracima, ali želim da iz našeg slučaja roditelji saznaju s kakvim ljekarima imaju posla. Da sam ih slušao, moje dijete bi umrlo", ustvrdio je Danijel Kukarić.