BANJALUKA - Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da Republički štab za vanredne situacije imenovao povjerenike za Doboj i Šamac u skladu sa zakonom i u interesu građana, a ne napamet.
Komentarišući ocjene SDS-a da je Štab imenovao povjerenika da bi se suspendovala gradska vlast u Doboju, Cvijanovićeva je rekla da nije imala povjerenja u lokalnu vlast, jer su stvari bile određeno vrijeme na mrtvoj tački, zbog čega je njena obaveza bila da reaguje.
"Ja sam dobila poziv da komandujem Štabom ne zato što sam željela, nego zato što je to nametnula situacija. Ako su se generali /Momir/ Zec i /Milorad/ Kutlešić stavili na raspolaganje narodu, po čemu su to dobojske vlasti izuzetak", rekla je Cvijanovićeva večeras za Alternativnu televiziju.
Premijer Srpske je rekla da su general Momir Zec, kao povjerenik, i lokalne vlasti Doboja uspostavili dobru saradnju nakon izvjesnog vremena od njegovog dolaska, zato što je neko iz partije koja vrši lokalnu vlast u ovom gradu shvatio da nije dobro da se suprotstavljaju u ovakvoj situaciji.
"Mislim da će to ostati tako, tamo poslovi idu dobro, diže se aktivizam kod ljudi, čiste svoje ulice, kuće i stanove i znaju da neko stoji iza njih, da moraju raditi ubrzano i da nakon toga dolaze druge službe kako bi se spriječili bilo kakvi zdravstveni problemi", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da su navedene odluke donesene u interesu građana, ali da je SDS odlučio da vodi medijski rat i to na dan žalosti, kada je bilo apsolutno neprimjereno davati ikakve političke kvalifikacije.
"Dobijati informacije od određenih političkih stranaka u vrijeme vanredne situacije možda još i mogu da razumijem, mada u regionu nemamo situaciju u kojoj se političke partije oglašavaju u ovim teškim trenucima. S druge strane, oglašavanje na dan žalosti je apsolutno neprimjereno", rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, u vanrednim situacijama vlasti nisu dužne da odgovaraju političkim partijama.
"Da li mislite da je u redu da, kada imenujete povjerenika, što je propisano zakonom, i stavljate na raspolaganje sve svoje resurse, lokalna vlast kaže kako se uspostavlja neka posebna vojna uprava, ili da je neko izvršio politički puč i za to zloupotrijebio policiju i generala", poručila je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da u Doboju nema zloupotrebe policije i generala, ali da se u tom gradu produkuje kriza.
Prema njenom mišljenju, prisustvo velikog broja volontera koji pomažu čišćenju poplavljenih područja, šalje poruku iz Republike Srpske da je postradala, ali da je na nogama i da će izgraditi što je porušeno.
Cvijanovićeva je rekla da su lokalne strukture vlasti u Šamcu brzo reagovale i navele da bi im povjerenik bio od velike pomoći da naprave planove za posao nakon što se voda povuče.
Ona je dodala da je Republički štab u Doboju morao da interveniše prva dva dana poplava i da nije imao komunikaciju s lokalnom vlašću.
"Morate pitati lokalnu zajednicu zašto nisu sarađivali na način da se stave na raspolaganje ministrima. Ministri su se stavili na raspolaganje građanima, ali je izostala saradnja lokalne zajednice", rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, Vlada je razmatrala postojeću i stuaciju i zbog njene složenosti je stavila u nadležnost Republičkog štaba, jer bi u odsustvu brze reakcije Doboju prijetila i humanitarna i ekološka katastrofa.
"Mi smo od građana Doboja dobijali informacije na različite načine, ali u svakom slučaju ljudi su bili nezadovoljni. Dobijali smo i informacije da se građanima ne distribuiše dovoljno hrane", rekla je Cvijanovićeva.
Šteta je kolektivna
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je večeras da je cijela Republika Srpska pretrpjela štetu od poplava i da je ta šteta kolektivna, izrazivši zahvanost građanima što su to prepoznali.
Ona je naglasila da će zbog toga "mnoge druge stvari biti na čekanju", jer će se morati prioritetno intervenisati zbog pričinjene štete i ocijenila da je Srpska kolektivno unesrećena ovim poplavama.
Cvijanovićeva je za banjalučku Alternativnu televiziju rekla da je narod Republike Srpske, izuzev malog broja izuzetaka koje nije vrijedno pominjati, pokazao svoje najbolje lice u pružanju pomoći onom ko je unesrećen, naročito pohvalivši u tome omladinu.
Premijer Srpske je istakla da na različitim mjestima u Srpskoj postoje skladišta sa neophodnim materijalom i sredstvima i da lokalne strukture moraju jasno da ispostave svoje zahtjeve kako bi se izvršilo potrebno planiranje i dostava.
"Imamo mobilne ljude i kamione koje možemo da angažujemo i nama treba da se kaže gdje je to i tamo gdje ne može da ode kamion, može da ode helikopter", naglasila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, ova poplava koja je pogodila Srpsku ne može se porediti sa poplavama iz 2010. godine, navodeći u prilog tome da u Srbiji ovu sadašnju poplavu stavljaju u rang stogodišnjih ili petstogodišnjih pojava.
"Tvrditi da neko nije dovoljno spreman za jednu pojavu koja se javlja jednom u stotinu ili pet stotina godina zaista je neozbiljno. Slušala sam neodgovorne ljude koji kažu da Vlada Srpske nije spremno dočekala ovu poplavu. Za ovakve poplave teško da se nešto može uraditi i ovo je jedna izuzetno teška situacija koja nas je zadesila vanredno, neuobičajeno", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je konstatovala da je Srpska ovom poplavom teško poharana i da se traže sredstva i pomoć za sanaciju, jer to Republika Srpska ne može uraditi sama.
Cvijanovićeva je istakla da je u ovoj situaciji narod jedini meritoran da kaže ko se ponašao odgovorno a ko ne, ko ga obavještava, a ko ne, dodajući da to narod zna i da će tako i reagovati.
Govoreći o jedinstvenom računu za uplatu pomoći, Cvijanovićeva je navela da ne zna zašto je to izazvalo određena negodovanja, naglasivši da to neki nisu namjerno dobro razumjeli.
"Prvo moramo da vidimo za koga prikupljamo pomoć. Centralizacija računa ne znači da ne možete da uplaćujete pomoć opštini. Ako želite da nekoj opštini budu uplaćena vaša sredstva, potrebno je samo da kažete kojoj opštini želite da uputite sredstva i ona će se automatski odvajati toj opštini", pojasnila je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da se jedno vrijeme mora držati takva situacija pod kontrolom prije započinjanja neophodnih velikih radova, a prije toga da se obavi vraćanje ljudi njihovim kućama i obezbijede uslovi za njihovo normalnije funkcionisanje.
Cvijanovićeva je negirala pojedine navode da tim načinom prikupljanja sredstava Vlada Srpske "uzima nečije pare", naglasivši da Vlada skuplja novac za sve opštine,te da će raspodjela tih sredstava biti rađena transparentno.
"Ne dozvoljavamo da se tim stvarima manipuliše! Ne dozvoljavamo da svako samoinicijativno otvara račune i kaže – ja sam nevladina organizacija i prikupljam pare za tu i tu opštinu. Zašto da im vjerujem da je to stvarno tako. Moramo uvesti red!", navela je Cvijanovićeva.
Ona je ponovila da opstruisanje rada Štaba za vanredne situacije, kao i organa da provode određene mjere u vanrednoj situaciji predstavlja kažnjivo djelo.
Govoreći o posjeti Bijeljini, ona je istakla da je tamo otišla kao komandant Republičkog štaba za vanredne situacije, a ne kao premijer u redovnu posjetu nekoj opštini.
"Tamo sam željela da odem da vidim kako stvari stoje po pitanju snabdijevanja, da li ljudi imaju ili nemaju struje. Shvatiti to kao neki cirkus - ja nisam osoba od te priče i ja sam osoba koja procjenjuje stvari i kada negdje ode, znam zašto sam tamo otišla", rekla je Cvijanovićeva, dodajući da "nije otišla da se slika, niti da nekoga naljuti ni oraspoloži".
Cvijanovićeva je navela i da je prilikom te posjete "sjedila sat vremena sa gradonačelnikom Mićom Mićićem i razgovarala o stvarima u Bijeljini", iako je, kako je rekla, znao da ona treba ići na neka druga mjesta.