BANJALUKA - Predstavnici Komisije za suzbijanje zloupotrebe droga u Republici Srpskoj danas su u banjalučkoj Osnovnoj školi /OŠ/ "Branko Radičević" predstavili priručnik za roditelje "Prevencija zloupotrebe opojnih droga" koji je nastao s ciljem da se ukaže na važnost problema zavisnosti, kao i na prevencije, gdje roditelji imaju izuzetnu ulogu.
Predsjednik Komisije Milan Latinović rekao je da su ovoj školi uručeni prvi primjerci priručnika namijenjenog roditeljima za prevenciju zloupotrebe psihoaktivnih supstanci.
On je istakao da su prilagođene teme o psihoaktivnim supstancama ušle u redovnu nastavu u okviru predmeta biologija za šeste i sedme razrede.
Latinović je naveo da je cilj da u školskim bibliotekama bude određeni broj priručnika koji bi se na početku školske godine na roditeljskim sastancima dijelio roditeljima učenika šestih razreda, a oni bi ga na kraju školske godine vraćali.
On je naglasio da će priručnik roditeljima dati osnovne smjernice i informacije o vrstama droga, promjenama ponašanja djeteta, kako da reaguju i kojim službama i institucijama se mogu obratiti za pomoć.
"Najvažnija poruka jeste da je u odrastanju svakog mladog čovjeka vrlo važna uloga roditelja", istakao je Latinović.
On je naveo da se istraživanjima koja su rađena 2008. i 2011. godine u Srpskoj među djecom starijom od 15 godina došlo do podataka da oko pet odsto mladih koristi nešto od psihoaktivnih supstanci i droga, 40 odsto mladih u tom uzrastu koristi duvanske proizvode, a oko 70 odsto konzumira alkohol.
Direktor OŠ "Branko Radičević" Jadranka Božić kaže da se u ovoj školi nisu susretali sa problemima zloupotrebe droga i da nisu identifikovali djecu koja koriste opojna sredstva.
"U svakodnevnom radu naši nastavnici na časovima vaspitnog rada sa odjeljenskom zajednicom, na časovima biologije posebno obrađuju ovu tematiku i tako djeluju preventivno protiv zloupotrebe opojnih sredstava", naglasila je Božićeva.