BANJALUKA - Kol centar kompanije "M:tel" je tokom poplava u Republici Srpskoj bio na raspolaganju svima koji su tražili pomoć, bili zarobljeni u kućama u koje je nadirala voda ili tražili svoje najbliže nestale u poplavama, saopšteno je iz ove kompanije.
U saopštenju se dodaje da se ovaj centar od petka, 16. maja, pretvorio u svojevrsni humanitarni posredni centar, a da je za samo tri dana stiglo je više od 114.000 poziva.
Iz "M:tela" napominju da su priče, koje su operateri ispričali o tim danima, potresne i neobične.
Kontrolor Službe Kol centra kompanije "M:tel" Vinka Lončar rekla je da je ponosna na svoje kolege operatere, koji su pokazali humanost i požrtvovanost, i koji su proteklih dana imali tri puta više poziva, ali nažalost ne onih uobičajenih.
"Oni su bili posrednici između ljudi kojima je trebalo hitno pomoći i hitnih službi ili centara civilne zaštite, a u svakom trenutku bili su spremni da učine sve da bi uspostavili komunikaciju između članova porodica, ljudi kojima je bila potrebna pomoć i službi za spasavanje, kao i da prikupljaju informacije o nestalim licima i prosljeđuju ih na pravu adresu", navela je Lončareva.
Operater Kol centra u Banjaluci LJubiša Bilbija, koji je radio tri dana zaredom, kaže da je mnogo ljudi tih dana zvalo i pitalo kome da se obrate za pomoć.
"Sjećam se, zvao je jedan čovjek moleći nas da mu pomognemo da pronađe ženu i dijete koji su bili evakuisani iz poplavljenog područja. Uspjeli smo da ih pronađemo i povežemo", rekao je Bilbija.
Operater u Kol centru Branka Novković rekla je da ju je zvao čovjek s krova kuće oko koje je voda već bila sve poplavila, da joj je objasnio gdje se nalazi, a da je ona o tome obavijestila civilnu zaštitu.
"LJudi iz civilne zaštite su mi rekli da mu javim da nekako stavi bijeli prekrivač ili plahtu na krov, da bi ga mogli uočiti. Uspjela sam i taj čovjek me je kasnije zvao da mi zahvali na pomoći", ispričala je Novkovićeva.
Ona je istakla da je bila srećna kada je uspjela da dobije informaciju o jednoj trudnici iz Modriče, koja je ostala u bolnici u Doboju da se porodi.
"NJena majka je pozvala Kol centar plačući, molila je da pokušamo saznati nešto o njenoj kćerki. Nekako sam došla do bolnice u Doboju, a dobre vijesti da je kćerka dobro i da se čak i porodila, javila sam joj odmah, presrećna što u tom danu mogu i takvu vijest nekom da prenesem", rekla je Novkovićeva.
Operater Kol centra Gospava Palačković kaže da su ona i njene kolege koristili sve što su mogli da bi pomogli ljudima.
"Posljednjih dana dobijamo pozive iz Bijeljine, a bilo ih je dosta i iz Prijedora. Za neke ljude civilna zaštita nije znala gdje se tačno nalaze i imaju li hrane i vode. Javila nam se jedna baka iz okoline Prijedora, za nju nisu znali. Kada smo ih kontaktirali, otišli su odmah do nje", kaže Palačkovićeva.