BANJALUKA - Komisija za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga u RS predstavila je u petak u OŠ "Branko Radičević" u Banjaluci priručnik za roditelje "Prevencija zloupotrebe opojnih droga".
Istraživanja koja su rađena 2008. i 2011. godine u RS među djecom starijom od 15 godina pokazala su da oko pet odsto mladih koristi neke od psihoaktivnih supstanci i droga, 40 odsto mladih u tom uzrastu koristi duvanske proizvode, a oko 70 odsto konzumira alkohol.
Ove navode potvrdio je Milan Latinović, predsjednik Komisije za suzbijanje zloupotreba droga u RS pri Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS, koji je dodao da su ovo zabrinjavajući podaci.
"Mi nastojimo da kroz ove naše aktivnosti upozoravamo mlade i roditelje na štetna dejstva, a u RS je u prošloj godini liječeno 375 mladih", istakao je on.
Dodao je da će priručnik roditeljima dati osnovne smjernice i informacije o vrstama droga, promjenama ponašanja djeteta, kako da reaguju i kojim službama i institucijama se mogu obratiti za pomoć.
"Teme o psihoaktivnim supstancama ušle su u redovnu nastavu u okviru predmeta biologija za šeste i sedme razrede i cilj je da u školskim bibliotekama bude određeni broj priručnika koji bi na početku školske godine na roditeljskim sastancima bio dijeljen roditeljima učenika šestih razreda, a oni bi ih na kraju školske godine vraćali", rekao je on.
Latinović je dodao da putem priručnika za roditelje ukazuju na veličinu problema zavisnosti, kao i na prevenciju, gdje roditelji imaju izuzetnu ulogu.
Jadranka Božić direktorica OŠ "Branko Radičević", kaže da se u ovoj školi nisu susretali sa problemima zloupotrebe droga i da nisu identifikovali djecu koja koriste opojna sredstva.