Društvo

Propao koncert za poplavljene

Propao koncert za poplavljene
Propao koncert za poplavljene
Mirsada Lingo

Oko 3.000 ljudi došlo je u četvrtak u dvoranu "Mirza Delibašić" u Sarajevu kako bi zajedno sa više od 20 estradnih umjetnika iz BiH i Srbije podržali humanitarnu akciju za pomoć stanovnicima Goražda čija je imovina uništena u poplavama.

Koncert je doživio fijasko, ako se uzme u obzir da  dvorana "Mirza Delibašić" može primiti 10.000 ljudi, a većina izvođača za takvu situaciju optužila je organizatore Centar "Skenderija" i općinu Goražde.

Ulaznice za taj koncert za privrednike koštale su 10 KM, a za građane pet KM. Sudeći po posjeti moglo se prikupiti oko 20.000 KM pomoći. Organizirana je i donatorska večera, na kojoj se pojavilo desetak privrednika. Prihod od te dvije manifestacije namijenjen je za obnovu kuća 239 porodica u Goraždu čiji domovi su stradali u velikim poplavama u decembru prošle godine.

Organizacijom te humanitarne manifestacije najviše je bio razočaran Halid Bešlić koji je htio odustati od učešća na koncertu.

"Rekao sam načelniku: 'Ne možete Vi organizovati koncert, to treba da radi profesionalac, menadžer'. Svako treba da radi svoj posao, general okuplja vojsku, ja pjevam, načelnik brine o finansijskim, privrednim i komunalnim poslovima u svojoj opštini, a ne bavi se poslovima koje ne zna raditi", kazao je vidno iznervirani Bešlić.

Objašnjava da je  u dvorani "Mirza Delibašić" trebalo da bude 10.000 ljudi i da "zemlja gori" pod njihovim nogama.

"Ovo je sramota, koriste moje ime za ovakav fijasko, svoju sam karijeru gradio mukotrpno 20 godina, neće me oni srozavati na ovaj način. Ovo im je zadnji put", kategoričan je Bešlić.

Dragan Kojić Keba, srbijanski folk pjevač, rekao je da se na tu humanitarnu manifestaicju odazvao jer su mu Goraždani u srcu.

"U Goraždu sam imao prošle godine nastup u ovkiru Festivala prijateljstva i bio sam prijatno iznenađen koliko ljudi je došlo da me sluša. Rođen sam u Loznici kraj Drine i znam šta znači kad ta rijeka poludi i želim pomoći tim dobrim ljudima", kazao je Keba.

Mladi bh. pop pjevač Armin Muzaferija kaže da je građanska dužnost odazvati se na manifestaciju koja je organizirana za pomoć Goraždanima koji su ostali bez svojih domova.

"To je najmanje što mi koji se bavimo javnim poslom možemo učiniti", kaže Muzaferija.

Selma Bajrami, folk pjevačica, ističe da se uvijek rado odazove na poziv za neku humanitarnu akciju, ali da najviše voli sama izdvojiti novac i pomoći neku porodicu koja nije zbrinuta.

"Ne vjerujem puno u organizovane humane akcije, jer najmanje novca dobiju oni za koje se takve akcije organizuju", kaže Bajrami.

U dvorani "Mirza Delibašić" bili su i Elvir Laković Laka i njegova sestra Mirela, koji su rođeni u Goraždu.

"Iako ne živim više u Goraždu, došao sam. Moja kuća tamo nije poplavljena, a moguće je da se i to desi. Pa, eto, i ja hoću da pomognem da bi pomogli i meni ako mi kuća bude poplavljena", našalio se Laka.

Prvi je na scenu izašao Aziz Gulašević Zisko koji je, kako je rekao načlenik Goražda Muhamed Ramović, "simbol" tog grada na Drini.

"Došao sam da pomognem mom gradu i da sam bio na drugom kraju svijeta odazvao bih se ovom pozivu. Sretan sam što su mi moje kolege izvođači iskazali čast da otvorim ovaj koncert", rekao je Gulašević.

Na koncertu su nastupili, između ostalih, i Anabela, Al Dino, "Sarr-E-Roma", Enes Begović, Tifa, Adnan Jakupović, Semir Cerić Koke, Kemal Hasić, "Zona isključena" i učesnici šoua "Zvijezda možeš biti ti".

U bekstejdžu je bio i Naser Orić, koji je došao da podrži taj koncert.

Haški tribunal je u julu 2008. godine pravosnažno oslobodio Orića, ratnog komandanta muslimanskih snaga u Srebrenici, krivice za zločine nad Srbima u tom gradu u periodu od 1992. do 1993. godine. Apelaciono vijeće Tribunala time je preinačilo prvostepenu presudu izrečenu u ljeto 2006, kojom je Orić bio proglašen krivim što nije spriječio zločine nad Srbima i bio osuđen na dvije godine zatvora.

Najčitanije