BANJALUKA - Predstavnici Udruženja radnika i invalida rada izbjeglih iz Hrvatske sa državljanstvom BiH uputili su pismo Ministarstvu civilnih poslova BiH u kojem traže da se bez odlaganja preduzmu potrebne mjere da se izjednače prava na izdavanje putnih isprava bivših radnika iz Hrvatske sa pravima raseljenih lica i izbjeglica u BiH.
"U protekla dva mjeseca Udruženje je evidentiralo veliki broj slučajeva u kojima se bivšim radnicima u Hrvatskoj i njihovoj djeci onemogućava izdavanje putne isprave, iako su državljani BiH i u njoj neprekidno borave, čime se krše i njihova ustavna prava na slobodu kretanja", rekao je Srni predsjednik ovog udruženja Nikola Puzigaća.
On je istakao da je posebno uznemirujuća informacija da ovlašteni u Ministarstvu civilnih poslova BiH izričito zahtijevaju od ovih lica da razriješe status svog predratnog prebivališta u Hrvatskoj.
Prema njegovim riječima, od ovih lica traži se da priznaju status izbjeglog lica iz Hrvatske, što za njih predstavlja i neposredno odricanje od zahtjeva za vraćanje stečenih i statusnih prava u Hrvatskoj.
"Ukoliko resorno ministarstvo ne preduzme odgovarajuće mjere po ovom pitanju, Udruženje će biti prinuđeno da pokrene odgovarajuće postupke protiv BiH, koji uključuju i primjenu međunarodnih mehanizama za zaštitu ljudskih prava", rekao je Puzigaća.