Društvo

Radnici prijetili samospaljivanjem

Radnici prijetili samospaljivanjem
Radnici prijetili samospaljivanjem
Mirsada Lingo-Demirović, Foto N. Uglješa

SARAJEVO - Radnici preduzeća "ZOI '84" poručili su danas na spontanom okupljanju da će zaključati zgradu Direkcije ovog preduzeća, ali i pristupiti radikalnijim mjerama ukoliko Skupština preduzeća ne imenuje novi nadzorni odbor, te v.d. direktora, i ukoliko im ne bude isplaćeno barem pet od 10 plata koje im duguje vlasnik ovog preduzeća - Kanton Sarajevo.

Radnici su danas protestovali ispred Direkcije preduzeća, potom su se uputili ka zgradi kantonalne vlade u Sarajevu. Međutim, ispred ove zgrade došlo je do incidenta. Cijelo vrijeme više desetina okupljenih radnika pratio je veliki broj policajaca i specijalaca. Kada su radnici pokušali da blokiraju saobraćajnicu, policija ih je zaustavila, i tada je došlo do naguravanja i manjeg sukoba sa pripadnicima Specijalne policije.

Među radnicima preduzeća ZOI moglo se čuti: "Sram vas bilo, tučete nemoćne radnike koji za svoju djecu traže koru hljeba. Idite hapsite one lopove od političara"!

Nakon toga, uz pratnju velikog broja policajaca i specijalaca, radnici su obalom krenuli ka Ministarstvu finansija KS. Tamo su se zadržali kratko vrijeme, nakon čega su ponovo došli ispred zgrade Direkcije preduzeća.

Nakon što je održan sastanak Štrajkačkog odbora i Povjerenstva Sindikata odlučeno je da se preduzeće zaključa.

"Unaprijed se izvinjavamo Turističkoj zajednici KS i FBiH koje svoje prostorije imaju u našoj zgradi, ali mi to moramo učiniti. Tražimo samo osnovno za nas i naše porodice", rekao je Alija Hodžić, predsjednik Sindikata radnika "ZOI '84".

On je rekao da su nakon 23. juna uposlenici "ZOI '84" stupili u generalni štrajk. "Nakon četvrte neisplaćene plate počeli smo upozoravati da će se ovo dogoditi. Sada smo došli u situaciju da nam nije isplaćeno 10 plaća, a treba da zarađujemo jedanaestu. Nemamo zdravstveno osiguranje od 2012. godine, i od tada za ovaj problem nema nikakvog rješenja. Najavili smo MUP-u da ćemo štrajkovati i, čekajući da bude smijenjen direktor koji je upropastio firmu i izabran novi, odlučili smo se na ovaj potez, pa i da blokiramo glavnu saobraćajnicu. Nisam dozvolio da radnici ponesu benzin sa sobom ispred zgrade kantona. Kanisteri su ostali u firmi, ali ljudi su spremni na samospaljivanje", poručio je Hodžić.

Dodao je da niko više ne vodi brigu o njima i da njihova agonija traje već 10 mjeseci.

"Ljudi će se samospaljivati. Više ne mogu izdržati, djeca su im gladna. Mjesec je ramazana, veliki broj njih posti s vodom i mrsi se s vodom. Nemaju ljudi ništa. I ja sam isti. Sve sam izgubio, pa evo sad i posao. Čekamo nekog da nam se obrati iz Vlade, a svi šute. Neka nam kažu barem da idemo i počnemo kopati sebi grobove", ogorčen je Hodžić.

Radnik Dino Mujezinović ističe da se već danima okupljaju pred firmom, ali da niko na njih ne obraća pažnju.

"Svi su glavu okrenuli od nas. Ne možemo se ni liječiti, nemamo zdravstveno osiguranje. Vlasnik naše firme je Kanton Sarajevo. Oni treba da se brinu za nas", poručuje Mujezinović.

Hidajet Selimović, najstariji radnik preduzeća "ZOI '84" rekao je da su radnici jutros odlučili da idu pred zgradu Kantona Sarajevo i traže svoja prava.

On smatra da su najveći krivci za golgotu koju prolaze radnici ovog preduzeća poslanici u Skupštini KS Mirsad Pindžo i Besim Mehmedić, te da otkako su oni došli na čelo Upravnog odbora ZOI-ja sve je krenulo nizbrdo.

"Oni su uništili našu firmu. Imamo spremno pet kanistera s benzinom u Direkciji i da vidimo ko će nas spriječiti da se palimo i da palimo", rekao je Selimović.

Najčitanije