Društvo

Radnici u Sarajevu vlastima poručili "radite ili idite"

Radnici u Sarajevu vlastima poručili "radite ili idite"
Radnici u Sarajevu vlastima poručili "radite ili idite"
Maja Rener-Smajović

SARAJEVO - Najmanje 5.500 radnika iz cijele BiH, nezadovoljnih svojim položajem i stanjem u društvu i privredi, učestvovalo je danas u mirnim protestima i protestnom maršu u Sarajevu.

Predstavnici Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH, koji je organizovao protest, pred institucijama vlasti su pročitali, a potom predali više od 60 zahtjeva.

Uz zvižduke, povike "lopovi" i noseći brojne transparente, "rijeka" radnika, ali i penzionera, nezaposlenih, mladih, iz Vilsonovog šetališta došla je prvo pred zgradu Parlamentarne skupštine BiH, gdje je i Vijeće ministara, potom pred zgradu Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR), zatim se uputila pred Parlament FBiH, Predsjedništvo BiH, u čijoj je zgradi i ured predsjednika FBiH, te konačno pred Vladu FBiH. Svoje zahtjeve uputili su i kantonalnim vlastima.

"Radite ili idite", poručio je Selvedin Šatorović, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja BiH, dok su predstavnici radnika "Borca" iz Travnika zatražili od SSS BiH da radnike povede u generalni štrajk.

Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, rekao je da je konačno radnička klasa BiH progovorila.

"Period za ispunjavanje zahtjeva je istekao. Bavićemo se realizacijom zahtjeva. Nećemo dugo čekati do idućih protesta. Odstranićemo sve one koji se budu bavili politikom ovdje", dodao je Bajramović.

Dvosatni protestni marš pod sloganom "Nećemo biti robovi" prošao je bez ispada i uz jako policijsko osiguranje. Odluke da neće učestvovati u protestu ranije su donijeli granski sindikati metalaca i saobraćaja, ali je dio njihovog članstva, prema riječima rukovodstva SSS BiH, došao.

Među transparentima koji su obespravljeni radnici nosili bili su "Putuj, Evropo, nemoj više čekati na nas", "Uvežite nam staž", "Stop radu na crno", "Dosta obećanja, pređite na djela", "Otvorite nove fabrike, dajte radnicima posao", "Proizvodni radnici su postali robovi MMF-a" i slično.

Ima ljudi koji nisu dobili 50 plata. Ima ih koji su poslati u penziju, a čekaju je već 20 mjeseci jer im nije uvezan staž, kazala Kavazovićeva

"Mi nemamo zdravstveno osiguranje već trinaestu godinu. Ima ljudi koji nisu dobili 50 plata. Ima ih koji su poslati u penziju, a čekaju je već 20 mjeseci jer im nije uvezan staž. Radimo dva-tri mjeseca pa onda devet nema posla, a kakva smo firma bili", rekla je Muamera Kavazović, radnica KTK Visoko.

Dževad Imširović, nastavnik iz Banovića, istakao je da je došao da se solidariše sa svim radnicima jer nije u redu da neko dobro živi dok onaj pored njega gladuje, te da je na protestu trebalo da bude više ljudi.

"Policajci rade za 600 KM, ima ljudi koji rade za 400 KM, ja radim za 900 KM, a onaj u administraciji koji ima škole kao ja prima 2.500 KM", dodao je Imširović.

Radnicima se niko iz "prozvanih" institucija nije obratio. Među okupljenim se pojavila informacija da u zgradi Vlade FBiH nema nikoga i da su uposlenici obaviješteni da taj dan ne dođu na posao. U Službi za odnose s javnošću Vlade FBiH kazali su nam da su na poslu svi uposlenici koji su bili i dan ranije, dok su u kabinetu Nermina Nikšića, premijera FBiH, rekli da je premijer tu i trenutno ima sastanke.

Zahtjevi sindikalaca

Sindikalci su od državne vlasti zatražili promjenu Ustava, reforme koje će BiH približiti EU i NATO-u, formiranje ekonomsko-socijalnog vijeća na državnom nivou i uvođenje diferencirane stope PDV-a. Od OHR-a je traženo da počne u punom kapacitetu izvršavati svoju zadaću, da riješi političku blokadu i prestane biti dio onih zbog kojih je položaj građana loš. Od Parlamenta FBiH su zatražili usvajanje zakona ključnih za bolji položaj radnika i ekonomije i izmjene Ustava FBiH. Od Predsjedništva BiH je zatraženo da osiguraju uslove za nove investicije i rade na uspostavi jedinstvenog ekonomskog prostora, a od predsjednika FBiH Živka Budimira da deblokira rad FBiH, Ustavnog suda FBiH i smijeni Vladu FBiH. Od federalne vlade je zatraženo usvajanje zakona o radu bez mogućnosti prestanka važećih kolektivnih ugovora, povećanje satnice, uplata doprinosa.

Najčitanije