BANjALUKA - Narodna skupština Republike Srpske (RS) razmatrala je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju kojim se definiše postupak i uslovi kada osnovna škola i područna odjeljenja prestaju da rade.
Ministar prosvjete i kulture Anton Kasipović izjavio je da je dosadašnje zakonsko rješenje kojim su definisani postupak i uslovi kada osnovna škola i područna odjeljenja prestaju da rade ostavljali dosta nedoumica.
Obrazlažući navedeni nacrt, on je naglasio da se želi ostvariti kvalitetnija saradnja kada je riječ o školskim upisnim područjima.
"Jednice lokalne samouprave, s obzirom na nadležnosti i bazu podataka o stanovništvu koju posjeduje, može na najbolji način da odluči o opravdanosti zahtjeva da djeca budu upisana u školu čijem upisnom području ne pripadaju", rekao je Kasipović.
Prema njegovim riječima, navedeni Nacrt zakona predložen je kako bi se zakonska rješenja uskladila sa Zakonom o republičkoj upravi, Zakonom o školovanju i stipendiranju mladih talenata , kao i sa Zakonom o inspekcijama RS.
"Aktuelni tekst zakona u praksi je pokazao određene nepreciznosti i nedosljednosti, te je zbog toga bilo potrebno pristupiti izradi izmjena i dopuna Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju", dodao je Kasipović.
On je naglasio da je Nacrtom zakona predviđeno da školska godina počne 1. septembra.
"Za ovakvo rješenje smo se opredijelili, jer se dešavalo da nastava počne šestog ili sedmog septembra tako da se nastava završavala u junu kada su uslovi za rad otežani zbog visokih temperatura", pojasnio je Kasipović.
On je istakao da se navedenim Nacrtom zakona rješava pitanje angažmana ljekara u komisijama kod upisa djece u prve razrede.
"Zakonskom odredbom biće utvrđen tačan postupak upisa na način da ljekar utvrđuje zdravstvenu sposobnost, a ostali članovi komisije zrelost djeteta za pohađanje nastave", rekao je Kasipović.