NOVI GRAD - Skupština opštine Novi Grad danas je jednoglasno usvojila rezoluciju protiv izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor u Hrvatskoj.
U rezoluciji se navodi da se Novi Grad žestoko protivi ovom projektu i traži obustavljanje aktivnosti na određivanju lokacije Trgovska gora za odlaganje otpada, čime bi se direktno ugrozio život i zdravlje ljudi i nanijela nepopravljiva šteta po životnu sredinu opštine Novi Grad.
Mirko Lukić, predsjednik Foruma za bezbjednost opštine Novi Grad, rekao je da je nedopustivo da jedna članica EU krši evropske konvencije i zakone i napomenuo da je bilo neophodno uzeti u obzir uticaj ovakvog odlagališta na Republiku Srpsku i BiH.
"Takođe nije uzet u obzir ni uticaj na stanovnike u slivu rijeke Une, gdje samo u BiH u tri opštine u slivu ove rijeke živi 58.000 stanovnika. Mi, naša djeca i djeca naše djece, svi možemo imati ogromne posljedice po život i zdravlje od ovoga. Mještani su u strahu, a pogotovo kada smo dobili podatke da je proteklih godina broj malignih oboljenja i smrti uzrokovanih istim u konstantnom porastu na području Novog Grada. To ne može biti greška, to je statistički podatak", naveo je Lukić.
Snježana Rajilić, načelnica opštine Novi Grad, kaže da rezolucija stupa na snagu od sutra te da su nadležne institucije o ovom problemu obaviještene 8. aprila, a da će to ponovo biti učinjeno i zatraženo hitno postupanje.
"Hrvatska je bila dužna da nas obavijesti o svemu na vrijeme, da o svom trošku provede analize da takvi materijali stvarno neće uticati na zdravlje ljudi. Takođe nije vršena analiza s obje strane granice. Pa ne živimo mi preko Kineskog zida, nego preko rijeke. Uzeli su samo to da je manje od 80 stanovnika po kvadratnom metru u Dvoru, a to što skoro 30.000 ljudi živi na 2,5 kilometra nikoga nije briga", kazala je Rajilićeva.
Ona navodi nezvaničan podatak, koji, kako je rekla, izaziva zabrinutost i po kojem Republika Hrvatska do 2016. godine ima plaćen smještaj otpada iz Krškog u Sloveniji, nakon čega će vjerovatno sav otpad preusmjeriti na neku lokaciju na svojoj teritoriji.
"Ako uspiju svoje namjere da provedu do kraja sav taj otpad će vjerovatno završiti na Trgovskoj gori", govori ona.
Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, istakla je juče, odgovarajući na pitanja poslanika u parlamentu RS, kako je resorno ministarstvo uputilo zahtjev i proteste Vladi Hrvatske.
"Uputili smo zahtjev i proteste Vladi Hrvatske i resornom ministarstvu i tražili da nam dostave sve relevantne informacije u vezi s projektom odlaganja radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora", rekla je Golićeva.
Ona kaže da su dobili obavještenje iz Hrvatske da je zahtjev Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS upućen u proceduru.
Hrvatski sabor u decembru 2014. godine usvojio je strategiju kojom je kao jedna od lokacija za odlaganje radioaktivnog otpada predviđena Trgovska gora u opštini Dvor, koja se nalazi 3,5 kilometara od granice s BiH i opštine Novi Grad.
"Hrvatska mora da poštuje sve konvencije koje je potpisala, među kojima i Eko-konvenciju, koja se odnosi na procjenu uticaja na životnu sredinu preko državnih granica, koja je ratifikana 2009. godine", istakla je ona.
Ona je rekla da resorno ministarstvo ovim povodom ima namjeru da uputi pismo predsjedavajućem Predsjedništva BiH Mladenu Ivaniću i ministru za ekonomske odnose i regionalnu saradnju BiH Mirku Šaroviću.
"Pojavio se jedan falsifikat, gdje pokušavaju da ovo pitanje svedu na sasvim neke druge okvire, o čemu sam obavijestila MUP Republike Srpske", istakla je Golićeva.
U lažnom pismu Golićeva navodno obavještava Rajilićevu da smatra da je predviđena lokacija dovoljno udaljena od opštine Novi Grad i da ne ugrožava zdravlje ljudi.
Nikola Arbutina, načelnik Dvora, još prije je istakao da je ovo sistemski problem koji treba rješavati u institucijama i dodao da će se obični ljudi do kraja boriti protiv toga.