BANjALUKA - Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske po pravu nadzora poništilo je rješenje odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove opštine Srebrenica od 22. jula prošle godine, kojim se srebreničkom Akcionarskom društvu "Guber" odobrava gradnja objekta "Kafe Vidikovac" u Srebrenici, izjavila je Srni resorni ministar Srebrenka Golić.
"Postupak za poništavanje rješenja opštinskog organa, po pravu nadzora, sproveden je na prijedlog Pravobranilaštva RS, sjedište zamjenika u Vlasenici. U podnesku Pravobranilaštva se navodi da je sporno zemljište za objekte za koje je dato odobrenje za građenje", navela je Golićeva.
Ona je dodala da je opštinski sud Srebrenica, nakon provedenog upravnog postupka, rješenjem naložio brisanje uknjižbe - upisa predmetnih nekretnina, te uspostavljanje ranijeg stanja koje je bilo prije izvršenog nezakonitog upisa, "tako da ne postoji pravni osnov za upis prava vlasništva žGuberaž na tim nekretninama".
"Po prijemu podneska Pravobranilaštva, zatražili smo od prvostepenog organa, Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove Srebrenice da nam u roku od osam dana dostavi kompletne spise predmeta izdavanja građevinske dozvole kao i rješenja o izdavanju urbanističke saglasnosti, kako bismo, shodno zakonu, ocijenili da li su ispunjeni uslovi za poništavanje po pravu nadzora navedenih konačnih rješenja", rekla je Golićeva.
Ona je istakla da prvostepeni organ nije postupio po traženju Ministarstva u ostavljenom roku, te da nije postupio čak ni nakon urgencije.
"To nije učinio ni nakon izvršene kontrole republičkog upravnog inspektora. Opštinski organ je nakon toga poslao Ministarstvu dopise od 31. januara i 14. aprila ove godine, u kojima tvrdi da prijedlog Pravobranilaštva nema uporište u zakonu, te da nema osnova da Ministarstvo vrši nadzor, pa nas pozivaju da odustanemo od zahtjeva za dostavljanjem spisa i iznose čitav niz optužbi koje kulminiraju tvrdnjom da se radi o političkom pritisku", rekla je Golićeva.
Ona je naglasila da je vrhunac drskosti i nepoštovanja zakona i organa RS bio dopis u kojem zamjenik načelnika opštine Srebrenica tvrdi da Ministarstvu ne može dostaviti spis, jer je načelnik opštine na bolovanju, te da je njemu ostavio sva ovlaštenja, osim ovlaštenja da dostavi tražene spise, "te da i kada bi htio da postupi po zahtjevu, ne može, jer je na bolovanju i načelnik odjeljenja koje je izdalo prvostepeno rješenje".
"U skladu sa svojim ovlaštenjima, Ministarstvo je izvršilo uvid u osporeno rješenje kao i u ostale raspoložive priloge i dokumentaciju i uvidjeli smo da su predmet postupka građevinski radovi u kompleksu prirodnog rezervata i banjsko-klimatskog lječilišta, odnosno u zoni zaštite prirodnog dobra, od velikog i izuzetnog značaja za RS, te da je shodno odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju nadležnost za donošenje rješenja o građenju u konkretnom slučaju - u nadležnosti Ministarstva", navela je Golićeva.
Ona je ocijenila da je prvostepeni organ prekoračio ovlaštenja i donio rješenje za koje nije stvarno nadležan.
"U skladu sa Zakonom o upravnom postupku, Ministarstvo kao stvarno nadležni organ je poništilo ovo rješenje po pravu nadzora. Iz istih razloga i postupajući po istim zakonima, poništili smo i rješenja o odobrenju za građenje objekta ždepadans hotelaž u Srebrenici, odobrenje za građenje objekta žfabrika vode u Srebreniciž i rješenje za građenje objekta žHotel Banja Guberž u Srebrenici", rekla je Golićeva.
Ona je dodala da je sva poništena rješenja izdao opštinski organ 22. jula prošle godine istom investitoru, "Guberu" Srebrenica.
"Odgovorno tvrdim da rješenja o poništavanju rješenja o odbrenju za građenje za objekte kafe žVidikovacž u Srebreniciž, ždepadans hotelaž, žfabrika vode u Srebreniciž i "Hotel Banja Guber", nisu proizvod bilo kakvih a posebno ne političkih pritisaka. Ministarstvo je postupalo u skladu sa zakonom i svojim nadležnostima, a za cjelokupnu situaciju odgovorni su nadležni organi u opštini Srebrenica", poručila je Golićeva.
Na pitanje šta će Ministarstvo sada učiniti, Golićeva je rekla da će, uvidom u kompletan spis, u ponovljenom postupku, nadležni organ, u skladu sa zakonom, odlučiti da li su ispunjeni svi zakonski uslovi za izdavanje novih odobrenja za građenje.