Društvo

"Samarašima" hljeb sa sedam kora

"Samarašima" hljeb sa sedam kora
"Samarašima" hljeb sa sedam kora
Zlatan Čekić

SANSKI MOST - Duboko u grmečkim šumama, po velikom snijegu i niskim temperaturama, ljudi i konji mukotrpno izvlače drvo za ogrijev.

Ovakav način prenosa drveta od mjesta gdje je posječeno do lokaliteta gdje se skladišti i odvozi do krajnjih korisnika u ovim se krajevima naziva "samarice". Mirko Majkić iz Lušci Palanke, nadomak Sanskog Mosta, jedan je od "samaraša" i sa svojih pet konja na ovakav način zarađuje kako bi prehranio petočlanu porodicu.

"Zima se otegla i ljudi su potrošili drvo za ogrijev. Narudžbe stižu sa svih strana pa se mora raditi i u ovako teškim uslovima, po minusu i snijegu koji je ponegdje dubok i do pola metra", kaže Majkić.

Dodaje kao je posao "samaraša" kruh sa sedam kora, ali da se može dobro zaraditi.

"Posla ima i biće ga uvijek za konja i čovjeka u šumi, jer iz koje nedođije konj može iznijeti na leđima drvo, takav stroj još nije tehnologija izmislila", kaže on ponosno.

Dodaje kako se bavi poslom kojeg su radili njegov otac i djed.

"Nekad se govorilo ako nećeš u školu, idi goni konje u šumu. Danas došlo vrijeme pa svi hoće u školu, a niko u šumu. Ne znam samo šta misle ko će im drva izvlačiti", kaže ovaj gorštak.

Posla ima i biće ga uvijek za konja i čovjeka u šumi, kaže Majkić

Ističe kako je veliki zaljubljenik u konje te da je ljubav čovjeka i konja formula uspješnog "samaraša".

"Ima konja kao i ljudi, pametnijih i glupljih, ima i onih koji neće nositi drva", objašnjava, dodajući kako najviše problema ima preko ljeta kada su konji nemirni jer ih grizu muhe.

Ističe kako se najbolji posao radi u proljeće i jesen kada nema velikih vrućina. Dnevno, kaže, svaki konj na stovarište donese i do deset metara drveta.

"Kada imamo pauzu, imaju i konji. Tri puta dnevno jedu. Dnevno pojedu  dosta hrane, jer valja energiju nadoknaditi. Konj ti je skup za održavanje kao i automobil. Nikad nisam škrtario na hrani, jer kako će mi raditi", govori ovaj grmečki "samaraš".

Kaže kako je sezona izvlačenja drveta počela ranije nego obično zbog velike potražnje za ogrijevom. Majkić zadovoljno kaže kako će posla biti, a nada se i nešto boljoj zaradi tokom ove godine.

Najčitanije