ISTOČNO SARAJEVO - Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo zahvalila je opštini Istočno Novo Sarajevo, jer je nakon nedavnog sastanka promptno pristupljeno sanaciji stanja u Spomen-kosturnici u Miljevićima.
Radnici lokalnog vodovoda prokopali su drenažni kanal i iscrpili vodu iz podzemne prostorije kosturnice, koja je zaplavila kovčege sa posmrtnim ostacima.
Iz ove organizacije kažu da su, uz podršku ljudi iz Republičkog centra, kovčezi i ostaci tijela premješteni u gornji, bezbjedni dio kosturnice.
U donjem nivou kosturnice neki kovčezi su još puni vode i čeka se na stručna lica koja će adekvatnim alatom izbušiti te sanduke i ispustiti vodu.
Iz Organizacije ističu da im niko, osim predstavnika opštine Istočno Novo Sarajevo, nije pružio pomoć, zbog čega se pitaju u čijoj je nadležnosti ova spomen-kosturnica u kojoj se nalazi 225 kovčega sa posmrtnim ostacima neidentifikovanih sarajevskih Srba, a koja je ugrožena podzemnom vodom koja nagriza i kovčege i kosti stradalih.
"Ni dan-danas ne znamo čije su to kosti", kažu iz ove organizacije.
Kosturnica je napravljena 2008. godine, kada je sa radom počeo i Operativni tim za traženje nestalih lica Republike Srpske, koji je bio produkt nekadašnje Kancelarije za traženje nestalih lica Republike Srpske.
"Taj tim je 2013. godine prešao u Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločine, traženje nestalih lica i u to vrijeme imali smo neke kontakte, saradnju i mogućnost da dođemo ovdje i nije se dešavala ova bruka", ističu članice Organizacije, prenosi Srna.