Društvo

Saobraćaj u BiH odvija se po mokrim ili djelomično vlažnim i klizavim saobraćajnicama

Saobraćaj u BiH odvija se po mokrim ili djelomično vlažnim i klizavim saobraćajnicama
Saobraćaj u BiH odvija se po mokrim ili djelomično vlažnim i klizavim saobraćajnicama
Fena

SARAJEVO - u BiH se saobraća po mokrim ili djelomično vlažnim i klizavim saobraćajnicama.

Magla mjestimično smanjuje vidljivost i usporava vožnju na dionicama saobraćajnica uz riječne tokove i u kotlinama. 

Dionicama saobraćajnica koje prolaze usjecima upozorava se na moguće odrone kamenja i zemlje na kolnik. 

Vozačima se savjetuje da prilagode brzinu i način vožnje uslovima na saobraćajnicama. 

Na dionicama saobraćajnica gdje su u toku radovi saobraća se sporije, pa se vozači upozoravaju za oprezniju vožnju i poštovanje privremene regulacije saobraćaja.

Zbog pomjeranja terena, obustavljen je saobraćaj za teretna vozila preko 3,5 tone najveće dopuštene mase i autobuse na dionici M-5 Sarajevo tranzit. Za vrijeme obustave saobraćaj je preusmjeren kroz grad Sarajevo. 

Zbog radova, obustavljen je saobraćaj za vozila preko 7 tona na sjevernom ulazu u Mostar (ulica Maršala Tita). Alternativni pravac za ovu kategoriju vozila je južni ulaz u Mostar. 

Zbog radova na M-17 u Zenici (na petlji Blatuša) saobraćaj je potpuno obustavljen. Lična vozila i vozila do 7,5 t koriste petlju Radakovo, dok vozila preko 7,5 t koja dolaze iz pravca Sarajeva i Travnika koriste petlju Lašva. 

Na dionici M-18 Brod na Drini - Šćepan Polje (granica BiH/CG), mogu saobraćati autobusi M3 klase (vozila sa više od 22 sjedišta i čija je najveća dozvoljena masa veća od 5 t) i vozila čija ukupna masa ne prelazi 16 t, uz napomenu da na velikom klizištu koje se nalazi na stacionaži 7+700 u dužini od 20 m, ukupna širina ceste iznosi 3 m, te da je isto obilježeno adekvatnom vertikalnom saobraćajnom signalizacijom.  

Sporije odvijanje saobraćaja zbog radova očekivati je na:

- M-4 Tuzla - Šićki Brod (u naselju Drežik),

- M-16 Jajce - Banjaluka (na lokaciji Lučina),

- M-16.2 Jablanica - Prozor,

- M-17 Doboj - Šešlije.

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

Skladno zakonskim odredbama, do 15.04. na saobraćajnicama u BIH, sva motorna vozila moraju posjedovati zimsku opremu, saopšteno je iz IC AMSBIH-a.

Najčitanije