Društvo

Sarajevo: Prijetio da će skočiti s krova zbog devizne štednje

Sarajevo: Prijetio da će skočiti s krova zbog devizne štednje
Sarajevo: Prijetio da će skočiti s krova zbog devizne štednje
Maja Rener Smajović., Foto: N.Uglješa

SARAJEVO-Dva sata trajala je danas drama na zgradi i oko zgrade Ambasade Republike Slovenije u BiH kada se na krov popeo stari devizni štediša Redžep Bajramović i prijetio da će skočiti.

On je tražio svoju deviznu štednju od oko 60.000 KM koju je imao u Ljubljanskoj banci.

Pripadnici policije i vatrogasci su, nakon kraćih pregovora, Bajramovića uspjeli uz manju upotrebu sile uhvatiti, povući sa krova, vezati lisicama i spustiti u vatrogasnoj košari. U momentu je bilo izuzetno dramatično jer je Bajramović, kada su krenukli ka njemu, počeo da bježi na drugu kosinu krova. Spreman je bio i dušek. Na licu mjestu je bila i ekipa hitne pomoći.

Bajramovića su vezanog, uz pratnju policije, kolima Hitne pomoći odvezli na Psihijatrijsku bolnicu, ali je on, kako su rekli u Hitnoj, vjerovatno odbio hospitalizaciju.

Mustafa Ćutahija, komandir voda Vatrogasne brigade Kantona Sarajevo, rekao je da su oko 10 sati dobili dojavu da je muškarac na krovu ambasade i prijeti da će skočiti, te da su ubrzo došli i pokušali ga razgovorom odgovoriti.

„Ti ljudi vole medije. Sa specijalnim vozilom smo digli neke novinare na krov da razgovaraju s njim i malo smo ga smirili, ali je odbio sići. Sa policijom smo dogovorili da ga sa manjom upotrebom sile spriječimo“, kazao je Ćutahija.

Bajramović je dok je sjedio na krovu držao transparent „Hoćemo našu deviznu štednju odmah i sad. Slovenija nas je pokrala, a sud je to potvrdio“. S njim je za to vrijeme razgovarao i ambasador Republike Slovenije u BiH Iztok Grmek koji je, nakon ovog događaja, istakao da se implementira presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaje stare devizne štednje.

„Mogli smo predvidjeti da će nekad možda doći do ovakvog slučaja, ali nismo očekivali da ćemo sa nekim razgovarati na krovu umjesto u našim prostorijama. Kada je ovaj čovjek sišao rekao sam mu da, što se tiče predmeta stare devizne štednje i presude, Slovenija radi transparentno i ne treba na ovako radikalan način razgovarati“, rekao je Grmek.

Dodao je da je Bajramović među prvima podnio svoj ulog i kada se verificira ta suma postupak će biti po redoslijedu odrađen. Poručio je da niko ne treba da se penje na krov, te da je isplata počela krajem marta i biće nastavljena i za građane BiH pojasnivši da se presuda odnosi na BiH i Hrvatsku i da je Slovenija u budžetu osigurala sumu za provedbu presude koja bi trebala biti dovoljna.

Bajramović se na krov zgrade Ambasade Slovenije popeo nešto iza 9.30 sati, a u idućim danima treba biti utvrđeno kako se našao na krovu.

„Vidjeli ste infrastrukturu, lokaciju. Nije bilo težine. U kontaktu sa službama bezbijednosti i sve policijske strukture analiziraće kako je do toga došlo. Vidjećemo za dodatno osiguranje ambasade“, rekao je Janko Goršek, policijski ataše Ambasade i dodao da je za stalno osiguranje ovlaštena privatna firma, a da se svako određeno vrijeme pravi ophodnja Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH.

U MUP-u KS su rekli da se neće oglašavati uputivši nas na svoj Operativni centar u kojem su pak kazali da su da je Bajramovića preuzela Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH. S druge strane, iz Direkcije su saopštili samo da su, nakon pregovora i nakon što je odbio saradnju, muškarca stavili pod kontrolu i predali nadležnim tijelima na daljnje postupanje.

Štediše pucaju po šavovima

Amila Omersoftić, predsjednica Udruženja za zaštitu stare devizne štednje u BiH, kazala je da Bajramović nije njihov član, ali da svaki dan ljudi pucaju po šavovima zbog stare devizne štednje.

„Puno je ljudi koji su prošli rat i od očeva naslijedili deviznu štednju. Puno je agresivnosti da im se da novac. Mnogo je socijalnih slučajeva, ljudi od 80 godina koji žive od minimalne penzije“, rekla je ona i dodala da, koliko zna, do sada nije bilo slučajeva samoubistva ili pokušaja.

 

Najčitanije