BANJALUKA - "Pješaci - ranjiva grupa učesnika u saobraćaju" naziv je obrazovno-preventivne akcije koju će od danas do 20. marta, s ciljem smanjenja broja saobraćajnih nezgoda u kojima su stradali pješaci, provoditi Auto-moto savez (AMS) Republike Srpske /RS/, Ministarstvo saobraćaja i veza i MUP RS.
"S ciljem smanjenja broja saobraćajnih nezgoda na području RS u kojima stradaju pješaci, AMS je izradio brošuru u kojoj su navedena pravila kretanja pješaka u saobraćaju, kao i pravilan odnos vozača prema pješacima, a koje će putem auto-moto društava, u saradnji sa lokalnim policijskim stanicama, širom Srpske podijeliti pješacima i vozačima", navodi se u saopštenju iz AMS RS.
Iz AMS navode da su se na području RS u toku 2010. godine ukupno dogodile 9.732 saobraćajne nezgode u kojima je stradalo 3 106 lica.
"Poginulo je 139 lica, a od čega 36 pješaka, odnosno 25,89 odsto, što je za 3,12 odsto više u odnosu na 2009. godinu, kada je u saobraćajnim nezgodama smrtno stradalo 22,77 odsto pješaka od ukupnog broja smrtno stradalih", preciziraju iz AMS RS i dodaju da su svi poginuli pješaci stariji od 50 godina.