Društvo

Sindikati se optužuju: Gdje je novac od članarina?

Sindikati se optužuju: Gdje je novac od članarina?
Sindikati se optužuju: Gdje je novac od članarina?
Dragan Sladojević

BANJALUKA - Sindikat Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) RS optužio je Tomislava Vrhovca, predsjednika Sindikata uprave RS, da im nikada nije dostavio nijedan izvještaj, kako o radu, tako ni finansijski, koji se odnosi na trošenje sindikalne članarine.

"Samo u protekle četiri godine, članovi Sindikata FZO RS uplatili su više od 145.000 maraka", upozoravaju iz Sindikalne organizacije Fonda, iz kojeg Vrhovca optužuju da je, kako navode, doprinio urušavanju položaja radnika uprave.

Zaštitnici prava zaposlenih u FZO RS tvrde da je pod vođstvom Vrhovca smanjena plata za 677 radnika Fonda, odnosno za više od 1.500 zaposlenih u javnim službama RS. Tvrde da je, "zahvaljujući" Vrhovcu, došlo do rezanja plata do čak 55 odsto.

"Vrhovac nije ispunio svoje obećanje da će pokrenuti inicijativu za ocjenu ustavnosti spornog Zakona o platama zaposlenih u javnim službama RS. Takođe, obećao je da neće ponovo da se kandiduje za predsjednika nakon što je štrajk koji je predvodio u januaru doživio fijasko", tvrde sindikalci FZO RS.

Stoga su sindikalci Fonda odlučili da uskrate podršku Vrhovcu, a na mjesto predsjednika Sindikata uprave RS kandiduju svog sindikalnog vođu, Božu Marića iz Doboja.

Obećao je da neće ponovo da se kandiduje za predsjednika, tvrde sindikalci FZO RS

"Članstvo Sindikata uprave RS treba da zna da Vrhovac od njih krije da će, u trenutku izbora predsjednika Sindikata uprave RS, da ispuni uslove za odlazak u starosnu penziju", ističu u Sindikalnoj organizaciji FZO RS.

Sa druge strane, Vrhovac napominje da je za penziju rano, a kada je o propalom štrajku riječ, naglašava da on krivicu ne snosi.

"Krah štrajka Sindikat nije doživio radi mene, a organizacija koja mene sada proziva nije ni štrajkovala. Nisam se ja kandidovao ponovo za predsjednika, a ako me kandiduju ljudi, ja ću da prihvatim kandidaturu, jer nemam uslova za penziju", tvrdi Vrhovac.

Kada su izvještaji o radu i finansijama u pitanju, on navodi da ni tu nema ništa sporno.

"Nikad granski sindikat nije podnosio izvještaj svakoj organizaciji, nego svojim organima", naglašava Vrhovac.

Osim njega, i liderima preostalih 14 granskih sindikata u RS upitne su fotelje, jer slijede izbori za sindikalne vođe. Ko je od njih odlučio da se oprosti od sindikalnog djelovanja, u Savezu sindikata RS nisu željeli da otkriju.

"Prvo sindikalne organizacije na nivou regija biraju svoje predstavnike u organima granskog sindikata, a potom slijedi izbor lidera granskih sindikata. O kandidatima je još rano govoriti. Izbor će se vršiti do kraja juna, do kada bi trebalo da se znaju imena lidera granskih vođa", kažu u Savezu sindikata RS.

Najčitanije