Društvo

Slijedi saniranje štete u Novom Gradu

Slijedi saniranje štete u Novom Gradu
Slijedi saniranje štete u Novom Gradu
Srna

NOVI GRAD - Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Nada Tešanović rekla je da će na poplavljenim područjima šteta biti sanirana u saradnji sa Vladom Republike Srpske i Republičkim štabom Civilne zaštite.

"Vidjećemo šta je neophodno, treba uputiti zahjev i samo je važno da se uspostavi komunikacija, da ne bude lutanja. Moramo imati prave informacije i zato i jesam na terenu da vidimo šta je neophodno da odradimo", rekla je Tešanovićeva u Novom Gradu, nakon posjete Dubici.

Prema njenim riječima, Novi Grad i Dubica su se pokazi na djelu i uspjeli da se odbrane od daleko većih poplava.

Govoreći o poplavljenim područjima u Republici Srpskoj, ona je rekla da je situacija dramatična posebno u Šamcu.

"Nastojimo da osposobimo bar one dijelove koji se mogu osposobiti, ali se voda još nije povukla", rekla je Tešanovićeva.

Ona kaže da je veliki broj ekipa spreman da krene, ali ne mogu se smjestiti na najugroženijim prostorima. Zato je, kaže ona, veoma bitno da se organizuju i dolasci ekipa za pomoć.

Načelnica opštine Novi Grad Snježana Rajilić upoznala je Tešanovićevu sa situacijom nakon što je prošla opasnost da grad bude poplavljen.

"Jutros su članovi Štaba civilne zaštite obišli dijelove opštine na kojima je voda poplavila kuće i na terenu smo vidjeli šta je najneophodnije građanima", navela je Rajilićeva.

Ona je rekla da su se u odbranu grada od poplave uključila sva preduzeća, organizacije, institucije i privrednici koji su radili i dežurali sa građanima.

"Imali smo situaciju da su ljudi dolazili i pitali šta treba i nudili nesebičnu pomoć", rekla je Rajilićeva.

Dodaje da se na gradskom području ispumpavaju podzemne vode.

Prema izvještaju Štaba civilne zaštite, na području novogradske opštine bilo je poplavljeno oko 150 stambenih objekata, evakuisano je 15 ljudi i oko 100 životinja.

Sana je oštetila tri mosta, dva viseća u Trgovištu i Vitasovcima, Japra je oštetila most u Jagodnjaku i Japrica u Kršljama. Poplavljeno je i oštećeno šest lokalnih puteva, a poplavljena je i željeznička pruga.

Snabdijevanje električnom energijom je bilo redovno, a preventivno su isključivana domaćinstva gdje je bilo poplava.

Juče, dok je bio zaustavljen saobraćaj na magistralnim putevima za Kostajnicu i Prijedor, pacijenti koji su trebali bolnički smještaj upućeni su u bolnicu Prijedor.

Najveće štete biće u oblasti poljoprivrede, ali će biti utvrđene kad se voda povuče.

Stručne ekipe na terenu u dijelovima gdje je bilo poplavljenih objekata mještanima su davali uputstva kako da urade pripreme za dezinfekciju. Još u Dolini Japre i u Svodni ima dijelova naselja gdje ekipe nisu mogle stići zbog poplavljenih puteva.

Mještanima su potrebni gumene čizme, pumpe i uređaji za isušivanje. Poseban problem predstavlja činjenica da "Mlijekoprodukt" ne preuzima mlijeko od kooperanata.

Na području novogradske opštine sutra i prekosutra neće biti nastave u osnovnim i srednjim školama.

Iz preduzeća "Vodovod i kanalizacija" preporučili su građanima da vodu za piće preventivno prije upotrebe prokuvaju.

Najčitanije