Društvo

Slobodne novinare stavljaju u ravan s advokatima, notarima, arhitektama

Slobodne novinare stavljaju u ravan s advokatima, notarima, arhitektama
Foto: Freepik | Slobodne novinare stavljaju u ravan s advokatima, notarima, arhitektama

BANJALUKA - Ukoliko dođe do izmjena zakona, slobodni novinari u Republici Srpskoj biće uvršteni pod stavku "samostalne djelatnosti" pa će tako biti u istoj ravni s advokatima, notarima, zdravstvenim radnicima, arhitektama i drugima, a što je, kako tvrde iz Društva novinara BiH, neravnopravan tretman prema njima.

Naime, kako iz Upravnog odbora ovog društva ističu, usvajanjem Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, te Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima stvara se nelojalna konkurencija slobodnom i nezavisnom novinarstvu.

"Da bi ostvario prihod koji Republički zavod za statistiku smatra neto zaradom u domenu informacija i komunikacija, a koji iznosi blizu 1.800 KM, slobodni i nezavisni novinar i fotograf morat će zaraditi blizu 2.800 KM, a to znači prihvatiti angažman u četiri do pet redakcija i to u svojstvu: dopisnika, novinara, kolumniste, fotografa i multimedijalnog producenta", objašnjavaju oni.

Kako dodaju, za takvu profesionalnu novinarsku djelatnost treba imati adekvatnu opremu s ciljem što boljeg plasmana proizvoda na tržištu.

"To je osnovna razlika između advokata, notara, računovođe, inženjera ili sličnog profesionalnog zanimanja. Zbog toga tražimo da se slobodnim i nezavisnim novinarima omogući da budu mali preduzetnici i da imaju isti tretman kao i mali preduzetnici", stoji u saopštenju ovog društva.

Oni ističu da je slobodno i nezavisno novinarstvo rad koji legislativa već prepoznaje kao "preduzetničku djelatnost".

"No, dužnost je da podsjetimo da je riječ o djelatnosti koja iz godine u godinu ne bilježi finansijsku pomoć i podršku od izvršne i zakonodavne vlasti u Republici Srpskoj.  Naprotiv, pomoć i podršku dobijaju javni servisi i komercijalni mediji koji se finansiraju iz budžeta Republike Srpske kroz javno finansiranje, kroz direktne podsticaje, kroz tzv. oglašavanje u medijima posredstvom javnih nabavki usluga reklame, propagande i promocije za javna preduzeća", navodi se u saopštenju Upravnog odbora Društva novinara BiH.

Jedan od slobodnih novinara je i Slađan Tomić, koji u razgovoru za "Nezavisne novine" ističe da je novinarski hljeb već sa sedam kora, a da se ovim potezom dodaje još jedna na taj, ionako, tvrd hljeb.

"Pokušavam, ali ne mogu da pronađem nijedno adekvatno obrazloženje zašto će sada novinarski poziv biti u istoj ravni s advokatima, notarima i slično. Prije svega, njihov je posao potpuno drugačiji, oni su puno bolje plaćeni. Kada samo uporedite kolika je satnica novinara i kolika je satnica advokata, mislim da je jasno da ne možemo biti u istoj ravni", kaže Tomić i tvrdi da vlasti RS godinama pokušavaju na svaki način omesti rad novinara i novinarski posao učiniti što težim, rizičnijim i neisplativijim, a sve kako bi ljude obeshrabrili da se bave ovim časnim i prijeko potrebnim pozivom.

"U suštini, ukoliko se ovo usvoji, to znači da ćemo morati raditi još više i još teže da bismo uspjeli zaraditi dovoljno za život. Mi slobodni novinari sada obavljamo posao na osnovu ugovora o djelu. Tu su porezi ionako veliki", navodi on za "Nezavisne novine".

Dodaje da će, ako se zakon usvoji, vjerovatno biti i onih koji će odustati od ovog poziva.

"Ono što ću ja sasvim sigurno da uradim ukoliko se nešto tako desi jeste da ću da napustim RS, da se preselim ili u FBiH ili, na kraju krajeva, u Evropu i baviti se nekim drugim poslovima. Nisam u strahu za egzistenciju, ali jesam u strahu za svoju profesiju kojoj će ovim potezom vlasti biti nanesen još jedan udarac", smatra Tomić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije