Društvo

Socijalni radnici često griješe jer nisu pravnici

Socijalni radnici često griješe jer nisu pravnici
Foto: NN | Socijalni radnici često griješe jer nisu pravnici
Sanja Čakarević

DOBOJ - Zbog obima posla, ali i nepostojanja pravnika u svim centrima za socijalni rad, upravni postupak često vode socijalni radnici koji zbog nepoznavanja pravnih nauka nerijetko griješe, istaknuto je danas na stručnoj obuci u Doboju.

"Najveće greške se prave u pogledu primjene osnovnih načela Zakona o opštem upravnom postupku, posebno načela saslušanja stranke, načela dvostepenosti. Najčešće koriste pojedina dokazna sredstva, posebno nakon održane usmene rasprave, a ne daju mogućnost stranci da se ona izjasni u pogledu tih dokaznih sredstava", navodi Mirjana Rađenović, profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu.

Korisnici se žale na rješenja koja dobiju kada pokušaju da ostvare neka prava, a jedno takvo je navodno svojevremeno pokušala da ostvari Vojkana Bogojević iz Trnjana za svoju kćerku Sanju, koja je kao mentalno zaostala osoba rodila tri bebe koje je potom njena majka ubila.

"Tu nije bilo apsolutno nikakvog propusta. To je senzacionalistička vijest bila da je Vojkana tražila novac za kćerkin abortus, puna, kako bih rekla, pogrešnih  interpretacija, neadekvatnih informacija, poluinformacija", kaže Olivera Nedić, direktorica dobojskog Centra za socijalni rad.

Derventu je svojevremeno potresla vijest da su maloljetnicu silovali otac i brat, javnost je tamošnji Centar za socijalni rad označila kao glavnog krivca, ali u ovoj ustanovi o tome ne žele da pričaju.

Sa eventualnim greškama u radu susreću se i drugi centri, a Tanja Markočević, socijalna radnica u Centru za socijalni rad u Tesliću navodi da se mjesečno suoče sa četiri-pet žalbi građana, koje se uglavnom odnose na njihovo ostvarivanje prava na dodatak za njegu i pomoć drugog lica.

"Obično imamo situaciju da ih i ljekari upućuju da imaju pravo, što nama stvara problem, ali vjerovatno ljekari nisu dovoljno upućeni koja lica mogu da ostvare pravo na tuđu njegu i pomoć", kaže Markočevićeva.

Da bi usluge koje pružaju sugrađanima bile bolje, Misija OEBS-a u BiH organizovala je stručnu obuku za zaposlene u osam centara za socijalni rad sa područja dobojske regije, a nakon istraživanja koje su sproveli.

"Poteškoće u njihovom radu proizlaze iz toga što radnici nemaju dovoljan nivo stručnog znanja iz oblasti upravnog postupka", rekla je Brankica Tešanović, službenica za ljudska prava u Misiji OEBS-a.

Najčitanije